Brexit krizi derinleşiyor

Brexit krizi derinleşiyor
İngiltere’den bugün gelen açıklamada ülkenin AB ile Brexit görüşmelerinde 'teslim olmayacağı' belirtilerek AB'ye önerilerini kabul etme çağrısında bulunuldu. AB tarafından yapılan açıklamalardaysa, müzakerelerde adım atması gereken tarafın İngiltere olması gerektiği belirtildi.

İngiltere Başbakanı Theresa May dün yaptığı açıklamada, Avusturya'da yapılan gayriresmi AB liderleri zirvesindeki görüşmelerin bir çıkmaza girdiğine işaret ederek AB’den yeni "öneriler ve saygı" talep ettiğini söyledi. İngiltere Dışişleri Bakanı Jeremy Hunt ise BBC Radyo’ya verdiği demeçte “AB'nin görüşü sadece Birleşik Krallık tarafından yapılan her teklife hayır demek. Sonunda ya Norveç seçeneğini uygulayacağız ya da AB'de kalmaya devam edeceğiz... İngiliz halkını hafife aldılar” ifadelerini kullandı.

Bakan Jeremy Hunt “Kibar olabiliriz, ama bir alt sınırımız var. Ve şimdi ciddiyetimizle yüz yüze gelecekler” yorumunda bulundu

Başbakan May’in yaptığı meydan okuma daha önce May’i başarısızlıkla itham eden İngiliz basını tarafındansa hoş karşılandı. Daily Express, May’in konuşmasını “May’in en iyi saati” olarak değerlendirdi.

AB liderleri ve May, Ekim ve Kasım aylarında kesinleşecek bir anlaşmaya varmak istediklerini söylediler.


'AVRUPA ANLAŞMASIZ SONUCA HAZIRLANMALI'

Paris'te, Avrupa İşlerinden Sorumlu Devlet Bakanı Nathalie Loiseau, Fransa'nın iyi bir Brexit anlaşmasının mümkün olduğuna inandığını, aynı zamanda anlaşmanın gerçekleşmediği bir sonuca da hazırlanması gerektiğini söyledi.


ALMANYA, ‘BİZ MAKUL ÇÖZÜMLER ÜRETMEYE ÇALIŞIYORUZ’

Berlin'de, Almanya Dışişleri Bakan Yardımcısı Michael Roth, diğer 27 AB ülkesinin makul çözümler üretmeye çalıştığını söyledi. “AB'ye karşı suçlama oyunu bu yüzden haksızlıktan daha fazlası. Brexit nedeniyle adada (İngiltere) ortaya çıkan sorunlar konusunda bir şey yapamayız” dedi.

Londra'da, Telegraph gazetesi May’in Avusturya'da sunulan teklife bir alternatif bulamadığı durumda kabinesinde gerçekleşebilecek olan istifalara hazır olması gerektiğini yazdı. May’in dünkü açıklamasından sonra, Avrupa Konseyi Başkanı Donald Tusk, AB'nin bu plana ilişkin analizinin sonuçlarının İngiltere’de haftalar öncesinden bilindiğini söyledi.


‘ENGEBELİ VE ZOR OLACAK’

İngiltere Dışişleri Bakanı Jeremy Hunt birçok İngiliz için bir anlaşma yapmadan AB’yi terk etmenin “kesinlikle doğru” olduğunu söyleyerek, İngiltere ekonomisinin anlaşmasız Brexit’e dayanabileceğini söyledi.

2016’daki Brexit Referandumu’nda ülkenin yüzde 52’si AB’den çıkma yönünde oy kullanmıştı. Dışişleri Bakanı Hunt, “Bir anlaşmaya varamadığımız bir durumda bile, Dünya Ticaret Örgütü kurallarıyla ticaret yapıyor olacağız. Engebeli ve zor olacak, ama bir ülke olarak hayatta kalmak ve başarılı olmak için bir yol bulabiliriz” dedi.

Berlin'de Der Spiegel dergisi, Almanya hükümetinin, anlaşmasız Brexit'in işgücü piyasası üzerindeki etkisinin “nispeten küçük” olmasını beklediğini iddia etti.
Dikkat! Yazılan yorumlar hiçbir şekilde sitenin görüş ve düşüncelerini yansıtmamaktadır. Yorumlar, yazan kişiyi bağlayıcı niteliktedir.