Bu da Ermenilerin 'açılım' kavgası!..

Bu da Ermenilerin 'açılım' kavgası!..

 

 

Erivan hükümeti Avrupa ve ABD’deki Ermeni diasporasını Türkiye-Ermenistan yakınlaşması hakkında bilgilendirmeye hazırlanırken, diaspora Ermenistan’daki hükümeti hainlikle suçlayacak derecede tartışmalarla adeta kendi içinde kaynıyor.
Ermenistan Cumhurbaşkanı Serj Sarkisyan, henüz Ermeni diasporasını Ankara-Erivan yakınlaşması hakkında bilgilendirmeye başlamamasına rağmen, Ermeni diasporası değişik görüşler yüzünden birbirine girdi. Ermeni diasporasının özellikle güçlü olduğu ABD’de Sarkisyan’ı çok zor günler bekliyor.

 

Önce New York’ta, ardından da Los Angeles’ta Ermeni diasporasının her kesiminden üyesine Türkiye ile yakınlaşmayı anlatmaya çalışacak olan Ermeni Cumhurbaşkanına en sert tepkiyi ‘Taşnak’ olarak bilinen Devrimci Ermeni Federasyonu ile Daşnakların yörüngesinde politika güden ‘Amerika Ermeni Ulusal Komitesi’ gösteriyor.
Sarkisyan’la düzenlenecek olan toplantıya davet edilen Taşnaklar’ın Doğu Yakası komitesi yaptığı açıklamada ‘Bu toplantıya katılacak olmamızın tek nedeni, Türk Ermeni yakınlaşmasın karşı görüşlerimizi ortaya koymaktır. Başkan Sarkisyan’a desteklediği bu yakınlaşma planının tüm Ermeni ulusunun çıkarlarına ihanet ettiğini açık bir şekilde ifade edeceğiz’ denildi.

 

İki ülke arasında imzalanan protokolle birlikte ‘Türk hükümetinin Ermeni sorununu tamamen susturacağını’ ileri süren Taşnaklar, Sarkisyan’ın yakınlaşma politikalarının moral ve politik açıdan samimi olmadığını iddia etti. Taşnakların yörüngesinde hareket eden Amerika Ermeni Ulusal Komitesi ise söz konusu protokolle birlikte ABD’deki Ermenilerin uzun yıllardır tanınması için mücadele ettiği sözde soykırım hakkındaki bütün çaba ve kazanımların bir anda yok olacağını savundu.

 

AÇILIMI DESTEKLEYENLER

 

Ermeni diasporasının daha liberal örgütleri ise Türk-Ermeni yakınlaşmasını destekliyor. Bu kurumlardan en önemlisi Amerika Ermeni Asamblesi, geçtiğimiz gün Ermeni diasporasının ABD’deki en büyük hayır kuruluşu Ermeni Hayırsever Birliği ile birlikte yazılı bir açıklama yayınlayarak, “Yakınlaşma protokolüyle birlikte geçmişte güdülen politikalar tamamen değişiyor. Türkiye’nin ön şartsız masaya oturması ve açıkça Ermenistan’la resmi ilişki kuracağını ilan etmesi iyi birer adımdır” ifadesini kullandı. Yakınlaşma sürecinin uzun zaman alacağını belirten her iki kurum, “Dolayısıyla Ermenistan’ın geleceğini başka olayları gündeme getirerek zarara sokmamalıyız” açıklamasını yaptı.
Amerika Ermeni Asamblesi ve Ermeni Hayırsever Birliği, Taşnaklar’ın Sarkisyan’ı ‘hainlik’le suçlamalarına karşı olarak da “Bu çok önemli dönemde inanıyoruz ki Başkan Sarkisyan hepimizin desteğini hak ediyor” dedi. Amerika Ermeni Asamblesi ve Ermeni Hayırsever Birliği’ne ek olarak ABD’deki Ermeni Kilisesi de yakınlaşmayı destekleyen diğer önemli kurum. Ermeni diasporası üzerinde güçlü bir ağırlığa sahip olan Ermeni kiliselerinin aldığı açık politik tavrın Serj Sarkisyan’in elini güçlendireceği tahmin ediliyor. Sarkisyan daha önce yaptığı açıklamada, ‘diasporayı iknaya değil', 'kendi görüşlerini paylaşmaya ve politikalarını anlatmaya’ gideceğini söylemişti.

 

(ANKA)

Dikkat! Yazılan yorumlar hiçbir şekilde sitenin görüş ve düşüncelerini yansıtmamaktadır. Yorumlar, yazan kişiyi bağlayıcı niteliktedir.