Bu Ülkeler Her An Batabilir!

Bu Ülkeler Her An Batabilir!

 


 

Ünlü ekonomist Kenneth Rogoff, kamu borçlarından dolayı yakın zaman içinde birkaç ülkenin iflasını beklediğini açıkladı. Rogoff isim vermese de gözler borç krizi yaşayan Yunanistan, Portekiz ve İspanya'ya çevrildi.

Dünyanın en ünlü ekonomistlerinden ABD’li Kenneth Rogoff, şişen kamu borçları nedeniyle birkaç ülkenin iflas bayrağını çekeceği öngörüsünde bulundu. Eski IMF başekonomisti olan ve şu an Harvard Üniversitesi’nde ekonomi profesörü olarak görev yapan Rogoff, “Bankacılık krizlerinin ardından genellikle birkaç yıl içerisinde bazı ülkenin iflasa sürüklendiğini görüyoruz. Bu kez yine aynısının olmasını bekliyorum” dedi.

Tokyo’da ekonomik bir forumda konuşan Rogoff, mali piyasaların faizleri yukarı iteceğini ve Yunanistan ile Portekiz gibi Avrupa ülkelerinin birçok sorun yaşayacağını dile getirdi.

Rogoff’un 2008 yılında ABD’nin büyük bankalarının iflasa sürükleneceği yönündeki öngörüsü doğru çıkmıştı. Mali felaketlerin tarihi üzerine bir kitabı da bulunan Rogoff, “Bu işin zamanını söylemek çok, çok zor ancak olacak” dedi.

Almanya, ABD ve Japonya gibi gelişmiş ülkelerde yavaş bir büyüme gerçekleşeceğini belirten Rogoff, bu ülkelerin faizler yükseldiği zaman kemer sıkma politikası uygulayarak sorunla başa çıkacağını söyledi.

Rusya’nın 5 katı borcu var

Rogoff, iflas öngörüsüyle ilgili ülke ismi vermese de gözler bütçe açığının gayrisafi milli hasılasına oranı yüzde 12.7 ve kamu borcunun GSMH’ye oranı yüzde 112.6’yı bulan Yunanistan’a çevrildi. Bu ülkeyle birlikte borç oranları Avrupa Birliği sınırlarının çok üzerinde olan Portekiz, İrlanda, İtalya ve İspanya da endişe yaratıyor.

Yunanistan’ın 2009 yılı sonunda borçları toplamı 300 milyar euro’yu buluyor. Bu rakam, 1998’de borçlarını ödeyemez duruma gelen Rusya ve 2001 yılında iflas durumuna gelen Arjantin’in boçlarının 5 katından fazla.

Rogoff, konuşmasında yatırımcıların ABD’de hükümetin harcamaları kısması için baskı yapacaklarını da belirtti. Japon Tokyo - Mitsubishi UFJ Bankası stratejisti Naomi Fink, “Yunanistan, karşı karşıya olduğumuz risklerden birisinin de ülke iflasları olduğunu hatırlatıyor. Ancak panik içinde olmamız ve kredilerin dondurulmasını gerektirecek bir senaryo da doğru değil” dedi.

 

Milliyet

Dikkat! Yazılan yorumlar hiçbir şekilde sitenin görüş ve düşüncelerini yansıtmamaktadır. Yorumlar, yazan kişiyi bağlayıcı niteliktedir.