Cehennem bombaları İran için mi?

Cehennem bombaları İran için mi?

 

 

Haberiniz.com- ABD, adeta cehennem bombasını andıran MOP (Massive Ordnance Penetrator) GBU-57A/B araştırmasını, ek kaynak ayırmak suretiyle hızlandırdı.

 

United Press International'ın bildirdiğine göre, ilk aşamada, 13 bin 608 kilogramlık bombalardan dört adet tedarik edilecek, deneme aşaması hızlandırılacak. Sonraki aşama B-52 Stratofortress ağır bombardıman uçaklarının bu bombalarla donatımları olacak.

 

Bombalar B-1 Lancer ve B-2 Spirit uçaklarında da kullanılabilecek. B-2'lerin bu bombalardan ikişer adet taşıması planlanıyor.

 

Bombanın yeraltında 65-70 metre derinlikteki beton tahkimatlara tesir edecek güçte olduğu belirtiliyor. Altı metre uzunluğundaki GBU-57'lerin savaş başlıkları 2 bin 400 kg olup, kayalık bölgelerde de 40 metre derine etkili olabilecek.

 

Taliban, Iraklı direnişçiler ve El Kaide'nin bu tür tesislere sahip olmadıkları düşünüldüğünde, ABD'nin İran'daki nükleer tesisleri vurması ihtimali kuvvet kazanıyor.
Dikkat! Yazılan yorumlar hiçbir şekilde sitenin görüş ve düşüncelerini yansıtmamaktadır. Yorumlar, yazan kişiyi bağlayıcı niteliktedir.