Çin'den ABD'ye Uyarı!

Çin'den ABD'ye Uyarı!

"Dikkatli ol!"

 


 

Pekin yönetimi, ABD'nin Tayvan'a silah satışının ulusal güvenliğine ve temel çıkarlarına ciddi şekilde zarar verdiği gerekçesiyle Washington yönetiminden "açıklamalarında ve eylemlerinde dikkatli olmasını" istedi.

Çin Savunma Bakanlığı sözcüsü Huang Şüeping, ABD makamlarının kısa süre önce yayımladığı, Tayvan'ın savaş uçaklarının yeterli olmadığına ilişkin raporuyla yakından ilgilendiklerini belirtti.

ABD Savunma Bakanlığının (Pentagon) istihbarat birimi tarafından hazırlanan raporda, Çin'in kıta kesiminin ordusu güçlenirken Tayvan'ın 400 kadar savaş uçağının yeterli olmadığı ve yenilenmeleri gerektiği ileri sürülmüştü. Reuters ajansı, Tayvan'ın ABD'den 66 adet F-16 savaş uçağı almak istediğini, ancak ABD yönetiminin Çin'den gelecek yeni bir tepkiden dolayı temkinli olduğunu bildirmişti. Sözcü Huang yaptığı açıklamada, ABD ile bazı askeri temasları erteleme konusundaki tutumlarının da değişmediğini ifade etti. Çinli yetkili, bazı elektronik posta hesaplarına yönelik saldırılara resmi makamların da karıştığı iddialarını ise "temelsiz ve sorumsuz" olarak niteledi. Çin ile ABD arasındaki ilişkilerde Washington'ın Tayvan'a 6,4 milyar dolar değerinde silah satacağını açıklaması ve Başkan Barack Obama'nın Tibet'in sürgündeki ruhani lideri Dalay Lama ile görüşmesinden dolayı gerilim tırmanmıştı.

 

İnternetajans.com

Dikkat! Yazılan yorumlar hiçbir şekilde sitenin görüş ve düşüncelerini yansıtmamaktadır. Yorumlar, yazan kişiyi bağlayıcı niteliktedir.