Çin Krizle Dalga Geçiyor

Çin Krizle Dalga Geçiyor

Küresel ekonomik kriz motorlu taşıt üretiminde Çin’i teğet geçti. Bu yılın ilk altı ayında dünyada motorlu taşıt üretimi yüzde 30.4 azalırken, Çin’de ise motorlu taşıt üretiminin yüzde 15.2 arttığı görüldü.
Otomotiv Sanayi Derneği (OSD), Uluslararası Motorlu Taşıt Üreticileri Derneği’nin (OICA) verilerini yayımladı. Buna göre, bu yılın ilk 6 aylık dönemde toplam motorlu araç üretimi, geçen yılın aynı dönemine göre yüzde 30.4 azalarak 26.4 milyon adet olarak gerçekleşti. Bu döneme ait üretim verileri araç tipleri bazında incelendiğinde, otomobil üretiminin aynı dönemde yüzde 26.6 azalışla 20.5 milyon adede gerilediği görüldü. 2009 yılı ilk 6 aylık döneme ait üretim verileri, hafif ticari araçtaki düşüşün hem otomobile hem de kamyon ile otobüsün dahil olduğu ağır ticari araç üretimine göre biraz daha etkili olduğunu gösterdi.

-HAFİF TİCARİ ARAÇ ÜRETİMİ YÜZDE 42.6 AZALDI-

Geçen yılın ilk 6 aylık döneminde 7.7 milyon adet düzeyinde gerçekleşen hafif ticari araç üretimi, bu yılın aynı döneminde yüzde 42.6 azalarak 4.4 milyon adete düştü. Kamyon üretimi yüzde 36.8 azalırken, otobüs üretimindeki düşüş yüzde 31.7 oldu. Bu yılın Ocak-Haziran dönemi, geçen yılın aynı dönemine göre kıyaslandığında, BRIC Ülkeleri arasında yer alan Brezilya’da üretim adetlerindeki düşüşün yüzde 13.5, Rusya’da ise yüzde 62.2 düzeyinde olduğu dikkat çekti. Aynı dönemde, Hindistan’da üretim yüzde 5.8 düşerken, Çin’in üretimini yüzde 15.2 arttırdığı görüldü.

-EN KESKİN DÜŞÜŞ DİĞER AVRUPA BÖLGESİ’NDE YAŞANDI-

Dünya motorlu araç üretim verileri bölgeler bazında incelendiğinde, en keskin düşüşün Sırbistan, Rusya, Ukrayna ve Özbekistan’ın dahil olduğu Diğer Avrupa Bölgesi’nde gerçekleştiği görüldü. Bu bölgedeki üretim 2008 yılının ilk 6 aylık döneminde 1.2 milyon adetken, 2009 yılı aynı döneminde 444 bin adede gerilediği gözlendi.
Bu yılın Ocak-Haziran döneminde, Meksika, ABD ve Kanada (NAFTA) Bölgesi’nde motorlu araç üretiminin yüzde 50 azalarak 3.6 milyon adede gerilediği, Güney Amerika’da ise düşüşün yüzde 16 düzeyinde gerçekleştiği görüldü. AB’de (27 Ülke) aynı dönemde üretim yüzde 31.8 azalarak 7.2 milyon adet düzeyine geriledi. Japonya ve Güney Kore’deki daralmanın da önemli boyutta olduğu görüldü.

-İKİNCİ ÇEYREKTE MOTORLU ARAÇ ÜRETİMİ YÜZDE 25 GERİLEDİ-

Dünya motorlu araç üretim adetlerinin, bir önceki yıla göre üçer aylık dönemlerde değişimleri incelendiğinde, 2008 yılı üçüncü çeyreğe kadar artış trendi içinde olan Dünya motorlu araç üretiminin, bu dönem itibariyle yüzde 2.8 oranında azalmaya başladığı ve 2008 yılı son çeyrek itibariyle yüzde 18.8 oranında daraldığı görüldü. Küresel krizin Dünya motorlu araç üretiminde en çok hissedilmeye başlandığı 2009 yılı ilk çeyreğinde ise daralma yüzde 36.2 gibi önemli bir boyuta ulaştı. Bu yılın ikinci çeyreğinde Dünya motorlu araç üretimindeki düşüş yavaşlarken, üretimde yüzde 24.7 gerileme görüldü.

(ANKA)

Dikkat! Yazılan yorumlar hiçbir şekilde sitenin görüş ve düşüncelerini yansıtmamaktadır. Yorumlar, yazan kişiyi bağlayıcı niteliktedir.