Çin, Rabia Kadir'in 2 oğlunu ve 30 akrabasını tutukladı

Çin, Rabia Kadir'in 2 oğlunu ve 30 akrabasını tutukladı
Dünya Uygur Kongresi lideri Rabia Kadir iki oğlu dahi olmak üzere 30'u aşkın akrabasının tutuklandığını açıkladı. Rabia Kadir'in iki oğlu daha önce de ayrılıkçı faaliyetler ve vergi kaçırma iddialarıyla tutuklanmıştı.

Rabia Kadir'in Özgür Asya Radyosu'na verdiği bilgilere göre aile üyelerinin nerede olduğuna dair hiçbir bilgisinin olmadığını ve büyük ihtimalle hapishaneler ya da eğitim kamplarına gönderilmiş olduklarını belirtti. Rabia Kadir, çocukları ve torunları dahil olmak üzere 11 yakın akrabasının tutuklandığını bildirerek: "Eğer yeğenlerimi ve diğer akrabalarımı da dahil edersem 30'u aşkın kişi tutuklandı" dedi.

Rabia Kadir çocuklarının tutuklanmasını beklemediğini söyleyerek: "Onlar zaten ABD'ye geldiğimden beri ev hapsi ve 7/24 polis gözetimi altında tutuluyordu" dedi. Rabia Kadir: "Torunlarım benimle korku içinde oldukları nedeniyle hiç konuşmadılar, ayrıca hiçbir zaman politikayla uğraşmadılar" ifadelerinde bulundu. 

Rabia Kadir'in oğulları Alim ve Ablikim Abdureyim 9 sene hapis cezasına çarptırılmış ve 2015'te serbest bırakılmışlardı. 
Dikkat! Yazılan yorumlar hiçbir şekilde sitenin görüş ve düşüncelerini yansıtmamaktadır. Yorumlar, yazan kişiyi bağlayıcı niteliktedir.