Cumhurbaşkanı Ahmedinejad: "Nükleer Programımız Devam Edecektir "

Cumhurbaşkanı Ahmedinejad: "Nükleer Programımız Devam Edecektir "

İran İslam Cumhuriyeti Cumhurbaşkanı Mahmud Ahmedinejad, ''ülkesinin, Batı'nın kriterlerine uymak için nükleer programını kesinlikle durdurmayacağını'' söyledi.

Cumhurbaşkanı Ahmedinejad, NBC televizyonuna yaptığı açıklamada, ülkesinin nükleer silah yapma kaygısı taşımadığını vurgulayarak, ''Nükleer silaha ihtiyacımız yok. Bu tür silahlara hiçbir şekilde ihtiyacımız yok. Ve dünyadaki koşullar da bu düşüncelerimizi desteklemeye doğru gidiyor'' dedi.

Gerçek dışı şüpheler üzerine nükleer programını durdurulmasının kesinlikle söz konusu olmadığına işaret eden Ahmedinejad, ''Konumuz uranyumun barışçı amaçlarla zenginleştirilmesiyse, İran'da bu konu (nükleer program) asla kapanmayacaktır'' diye konuştu.

Bu konudaki anlaşmazlıkların müzakereler yoluyla çözülebileceğini ifade eden Ahmedinejad, her zaman görüşmelerden, müzakereden yana olduklarını ve bunun değişmediğini kaydetti.

Uluslararası Atom Enerjisi Kurumu'ndan (UAEK) dün yapılan açıklamada da, İran'ın şimdi veya daha önce gizli bir nükleer bomba programının olduğu yönünde kanıt bulunmadığı bildirilmişti.

(Irna)

Dikkat! Yazılan yorumlar hiçbir şekilde sitenin görüş ve düşüncelerini yansıtmamaktadır. Yorumlar, yazan kişiyi bağlayıcı niteliktedir.