Daha 15 gün geçmeden!..

Daha 15 gün geçmeden!..

 

Türk-Ermeni ilişkilerinin normalleşmesine ilişkin protokollerin, ABD Dışişleri Bakanı Hillary Clinton’un yoğun çabalarının sonucunda imzalanmasından iki hafta geçmeden, ABD Senatosu’na “soykırım” tasarısı sunuldu. Demokrat ve Cumhuriyetçi senatörlerce kaleme alınan tasarı, Ermeni örgütlerince çok olumlu karşılandı.

Demokrat Senatör Robert Menendez ve Cumhuriyetçi meslektaşı John Ensign imzalarını taşıyan tasarının bu yılın başlarında Temsilciler Meclisi’ne Demokrat ve Cumhuriyetçi üyelerince sunulan ve şimdiye kadar 130 imzayı toplayan 252 nolu tasarıya benzediği belirtiliyor.

Tasarıda ABD Başkanı, ABD’nin dış politikasının, insan hakları, etnik temizlik ve “Ermeni soykırımı” gibi konulara ilişkin gerekli “anlayış” ve “hassasiyet” yansımasını sağlamaya çağrılıyor.

Senatör Menendez, tasarıyı sunarken yaptığı açıklamada “1,5 milyon Ermeni bu dünyada cehennemi yaşadı ve acılarının halı altına süpürülmesi, anılarına ve torunlarına hakarettir” derken Senatör Ensign da, “Soykırımın yapıldığını teyit ederek uluslararası topluma, geçmişte işlenen cinayetleri görmezlikten gelmeyeceğiz yönündeki güçlü bir mesaj veriyoruz” ifadesini kullandı.

“Soykırım” tasarısının Senato’ya sunulması, Ermeni örgütlerince çok olumlu karşılandı. Asbarez gazetesine göre, ABD’nin önde gelen Ermeni kuruluşlarından Amerika Ermeni Ulusal Komitesi Başkanı Aram Hamparyan, Menendez ve Ensign’e çabalarından dolayı teşekkür ederken “Bu tasarı, ABD’nin, Türkiye’nin suçu inkarının karşısındaki sessizliğine son vermeyi amaçlıyor” dedi.

Senatör Menendez daha önce Türk-Ermeni protokollerinin “tarih komisyonu”nun kurulmasını öngörmesini sert dille eleştirerek “saçma” ve “Ermeni halkına hakaret” olarak nitelemişti.

(ANKA) 

Dikkat! Yazılan yorumlar hiçbir şekilde sitenin görüş ve düşüncelerini yansıtmamaktadır. Yorumlar, yazan kişiyi bağlayıcı niteliktedir.