'Demokratik Açılım'a ABD katkısı!...

'Demokratik Açılım'a ABD katkısı!...

 

Türkiye,  ‘Demokratik Açılım’a odaklanırken, ABD'de ilk kez bir Kürt Film Festivali düzenleniyor.Türkiye, Irak, Suriye, İran ve Avrupa ve ABD’de yaşayan Kürt kökenli yönetmenlerin filmlerinin gösterileceği New York Kürt Film Festivali 21 Ekim’de başlayıp 25 Ekim’de son bulacak. ABD’deki ilk Kürt Film Festivali özelliğin taşıyan etkinlik boyunca, Kürtlerin yaşadığı ülkelerden derlenmiş 10 kısa filmle birlikte bir belgesel ve 8 de sinema filmi gösterime girecek.
Festival boyunca aralarında Türkiye’den Hüseyin Karabey ve Kazım Öz’un de bulunduğu, İran, Irak ve Batı dünyasında yaşayan önde gelen Kürt kökenli yönetmenleri filmseverlerle buluşup Kürt sinemasıyla ilgili görüşlerini paylaşacak. Bütün filmler New York Üniversitesi Cantor Film Merkezi’nde gösterime girecek. Söz konusu festivalin sponsorları ise New York Belediyesi, New York Eyalet Meclisi, ABD’deki Fransız Büyükelçiliği ve Fransız-Amerikan Kültürel Değişimi olacak.
 (ANKA)
Dikkat! Yazılan yorumlar hiçbir şekilde sitenin görüş ve düşüncelerini yansıtmamaktadır. Yorumlar, yazan kişiyi bağlayıcı niteliktedir.