Dikkatler yine Trump'ın üzerinde

Dikkatler yine Trump'ın üzerinde

ABD Başkanı Trump’ın Twitter hesabından ‘Darbeyi durdurun’ şeklinde yaptığı paylaşım dikkat çekti. Trump’ın paylaşımı, devam eden azil sürecine karşı bir tepki olarak algılandı.

Azil süreciyle başı dertte olan ABD Başkanı Donald Trump’tan dikkat çeken bir paylaşım geldi. Barış Pınarı Harekatı’nın başlangıcından bu yana yaptığı Twitter paylaşımlarıyla gündemde olan Trump, sosyal medyadan bu kez  ‘Darbeyi durdurun’ şeklinde bir paylaşım yaptı. Trump’ın söz konusu hamlesi, azil sürecine karşı bir tepki olarak yorumlanıyor.

Peki Trump’ın Azil Soruşturması nasıl başlamıştı?

ABD Başkanı Trump ve Ukrayna Devlet Başkanı Vladimir Zelenskiy arasında temmuz ayında yapılan tartışmalı telefon görüşmesi, ABD Kongresindeki Demokratların Trump'a yönelik azil soruşturması açmasına yol açmıştı.

Trump'ın, Zelenskiy ile yaptığı telefon görüşmesinde, bu ülkeden, Demokrat başkan aday adayı Joe Biden'ın oğlunu soruşturmalarını istediği öne sürülmüş ve Trump Zelenskiy ile yaptığı görüşmenin tamamen usullere uygun olduğunu savunmuştu.Trump, "Zelenskiy ile ne konuştuğumun bir önemi yok. Birileri Biden'ı araştırmalı." ifadesini kullanmıştı.

ABD basınındaki haberlerde, Trump'ın Ukrayna liderine, ancak Biden ve ailesini soruşturması durumunda yardım edeceğini söylediği belirtilmiş, Demokratlar ise bu iddialar üzerine azil soruşturması başlatmıştı. Trump telefon görüşmesinden önce Ukrayna'ya 400 milyon dolarlık yardımların askıya alındığını belirtmişti.

Beyaz Saray görüşmenin dökümünü yayımlamış ve yardımlarla görüşme arasında bir ilişki olmadığını savunmuştu.


 
Dikkat! Yazılan yorumlar hiçbir şekilde sitenin görüş ve düşüncelerini yansıtmamaktadır. Yorumlar, yazan kişiyi bağlayıcı niteliktedir.