Doğu Türkistan’daki kamplar cezaevinden farksız!

Doğu Türkistan’daki kamplar cezaevinden farksız!

Doğu Türkistan’da Uygur Türklerinin zorla tutulduğu toplama kamplarında bir milyon kişi zorla tutuluyor. Kamplarda namaz kılmak yasaklanırken, buradaki sistem cezaevinden farksız olduğu ortaya çıktı.

Çin hükümeti, bir milyondan fazla Uygur Türkünü ‘Yeniden eğitim merkezi’ olarak nitelediği toplama kamplarında tutuyor. Pekin yönetimi, söz konusu kamplarda zorla tutulan Uygur Türklerinin ‘Aşırı düşüncelerden arındırıldığını’ iddia etse de buradaki sistemin cezaevinden farklı olamadığı ortaya çıktı.

BBC’nin özel izinle girdiği toplama kampında tutulan kişilerin namaz kılması yasaklanırken, Uygur Türklerinin 10’ar kişilik koğuşlarda kaldığı ortaya çıktı.

Tesis yetkilileri, yapılan eğitimle ilgili olarak ise, "Biz onların düşüncelerindeki aşırı eğilimleri ayıklıyoruz" diyor.

Uygur Türklerinin zorla tutulduğu kamplar "radikal ideolojilerle" mücadele kapsamında, "mesleki yeterlilik eğitim merkezleri" olarak resmi bir yapıya büründürüldü.

 

 

Dikkat! Yazılan yorumlar hiçbir şekilde sitenin görüş ve düşüncelerini yansıtmamaktadır. Yorumlar, yazan kişiyi bağlayıcı niteliktedir.