haber baslik ustu

Doğu Türkistan Yopurga'da 10-20 bin kişi tutuklu veya hapiste

Doğu Türkistan Yopurga'da 10-20 bin kişi tutuklu veya hapiste
Özgür Asya radyosu kendilerine  dinleyicilerinden birinin iletilen bir mektuba dayanarak verdiği bilgilere göre Kaşgar’ın güneyindeki Yopurga ilçesine bağlı Siyek kenti’nde an az bin 500 kişinin Terbiyeleş Merkezi adı verilen bu Çin Nazi Kampları'nda tutulduklarını, yaklaşık bir yıldır burada Terbiye edilen  “kursiyer”lerin ne zaman serbest bırakılacaklarınıın bilinmediğini bildirildi.

Mektupta  tutuklulara  veya ailelerine  kendilerinin   ne zaman serbest bırakılacaklarına  hiçbir bilgi verilmediği bilgisi de yer alıyor.
Radyoya iletilen mektuipta 18 bin rüfusa sahip siyek kenti’nden toplam bin 500 kişinin “Fukaralar Mektebi = Vatndaşlar Okulu olarak adlandırılan  bu kamplarda tutuldukları ve ayrıca bu  Çin Nazi Kampları'nın isimlerinin sürekli değiştirildiğini  bu kampın  adının ise,Vatandaşlar Okulu olarak tanımlandığı  bildirildi. Siyek Yizasında (Pazar kurulan  ve bölgenin en büyük ve merkezi köyü)  toplam 18 bin kişinin yaşadığı de belirtildi. 

ÇİN İŞGAL POLİSİ MEKTUPTAKİ BİLGİLERİ DOĞRULADI

Radyo muhabirleri mektuptaki bilgilerinin doğruluğunu teyit etmek üzere Yopurga İlçesine bağlı Merkez, Yekeşembebazar (Pazar Pazarı), Ayabat, ve Tirim(Tarım) Polis merkezlerine telefonla ulaştı. Ancak bu Çin Polis merkezlerinin yetkilileri bu konuda kendilerine bilgi vermeyi reddettiklerini  bildirdi. Bunlardan Siyek Kenti Polis Merkezi Nöbetçisi mektupta yer alan bilgileri doğruladı.Onun anlattıklarına göre Yopurga ilçesinde şimdiye kadar 4 adet “Tirbiyeleş Merkezi” kurulmuş olup,  18,1 bin nüfuslu Siyek Yizasında en az bin 500,Yopunga ilçesini genelinde en az 10-20 bin arasında kişinin bu eğitim merkezlerinde tutulduğunu tahmin ettiğini de belirtti. İşgalci Çin Polisi bu konuda daha fazla konuşmayı ise reddettiği açıklandı. 
Dikkat! Yazılan yorumlar hiçbir şekilde sitenin görüş ve düşüncelerini yansıtmamaktadır. Yorumlar, yazan kişiyi bağlayıcı niteliktedir.