Dünya basınından son Balyoz yorumları

Dünya basınından son Balyoz yorumları

Balyoz soruşturmasındaki gözaltılar dünya basınının gündeminden de düşmüyor.

 


 

İngiliz The Economist dergisi, Başbakan Recep Tayyip Erdoğan'ın son gözaltılardan muhtemelen pek memnun olmadığını iddia ederek, "Çünkü güçlü tarikatlarla bağları olan fazlasıyla gayretli bazı savcı ve emniyet yetkililerinin, Erdoğan'ın uzlaşmacı eğilimlerinden rahatsız oldukları söyleniyor" yorumunu yaptı.

Herşeye rağmen Türkiye'de bir darbe olasılığının sıfıra yakın olduğunu yazan dergi, “Türkiye artık 1980'lerdekinden çok daha farklı bir yer. Orgeneral İlker Başbuğ gibi soğukkanlı komutanlar seçimle işbaşına gelmiş bir hükümeti devirmenin, halk nazarında ordunun itibarını yerle bir edeceğini biliyor" ifadesini kullandı.

Amerikan Time dergisi, “Dünya hızla değişiyor. Tabii Türkiye de. Son sekiz yıldır ordunun desteğindeki laik yapılanmayla Başbakan Tayyip Erdoğan'ın liderliğindeki İslamcı kökenli AKP arasında bir güç mücadelesi yaşanıyor. Her iki tarafta da gerginliğin sürekli yüksek olmasına rağmen bugüne kadar hep rahatsız bir ateşkes hali hakim oldu. Son tutuklamalar, hükümetin ordunun gücünü dizginlemede ne kadar ileri gidebileceği açısından kritik bir test olarak görülüyor" ifadesini kullandı.

Türkiye'de havanın şimdilik sakin olduğunu belirten dergi, “Ancak bu, güç mücadelesinin sona erdiği ve gerginliğin bittiği anlamına gelmiyor" diye yazdı.

Time dergisi, “Generallerin gözaltındaki görüntüleri birçok Türk için umut verici görünüyor olabilir. Ancak hükümet demokratik reformlar konusunda ciddiyse şüphecilerin güvenini kazanmak için daha çok şey yapması gerekecek" diye yazdı.

Amerikan PBS televizyonunun, "Balyoz planı" iddiaları soruşturmasıyla ilgili sorularını yanıtlayan Hudson Enstitüsü uzmanı Zeyno Baran, "Bu gözaltılar emsali görülmemiş. 3 üst düzey general var. Kimse başka bir kriz görmek istemiyor. Çünkü bu ekonomik istikrara ve siyasi istikrara zarar verecektir. Ancak olanların bir krize yol açıp açmayacağını söylemek için henüz erken" dedi.

Baran, Bu tip askeri iç planlamaların, üst düzey askeri liderliğe geleceği zaman duracağını, ancak ülkedeki gerginlik nedeniyle bu meselenin büyük bir krize dönüşme ihtimali bulunduğunu söyledi.

Zeyno Baran, "Türkiye'de askeri ve laik yapılanmanın, ülkenin gizliden İslamlaştırılması, ordunun gücünün azaltılması, ordunun zayıflatılarak, laikliğin ana savunucusunun yıpratılması yönünde endişeleri bulunduğunu" da ifade etti.

Carnegie Endowment uzmanlarından Henry Barkey de PBS'e konuyu değerlendirirken, "Bunu planladılar, organize ettiler ama başarılı olamadılar. Başarılı olamamaları, kanunlara aykırı davranmadıkları anlamına gelmiyor" diye konuştu.

Barkey, mevcut hükümetin, dindar kesimin görüşlerine önem verdiğini ancak toplumu İslamlaştırmayı hesaplamadığını, ordunun bu yöndeki endişelerinin abartılı olduğunu söyledi.

 

Cnnturk.com

Dikkat! Yazılan yorumlar hiçbir şekilde sitenin görüş ve düşüncelerini yansıtmamaktadır. Yorumlar, yazan kişiyi bağlayıcı niteliktedir.