El Baradei: İran nükleer meselesinin çözümü için diyalog şarttır

El Baradei: İran nükleer meselesinin çözümü için diyalog şarttır

UAEK Başkanı Muhammed El Baradei Hakemler Konseyi’nde bir kez daha İran İslam Cumhuriyetinin nükleer programıyla ilgili meselelerin çözümü ve güven ortamının oluşturulması için diyalogun şart olduğunu vurguladı.

Hakemler Konseyi’nin ilk günkü toplantısında El Baradei, İran’ın nükleer programına yönelik güven ortamının oluşması için Tahran ve uluslar arası toplum arasında diyalogun şart olduğunu vurguladı.

El Baradei’nin açıklamasında “Kurum, İran’da açıklanan nükleer faaliyetleri denetmeyi sürdürebiliyor” denildi.

Konuşma metnin bir bölümünde El Baradei, İran’ın sunulan bilgilerin doğruluğu amacıyla Kurum ile Natanz'daki zenginleştirme tesisindeki bazı düzenlemenin iyileştirilmesi ve Kurum’un Arak'taki ağır su reaktörünü ziyareti konusunda iş birliğine işaret etti.

El Baradei ayrıca İran’ın ek protokolü uygulamadığı ve zenginleştirmeyi askıya almadığına da vurgu yaptı.

El Baradei İran’dan iddiaların aydınlatılması için Kurum ile iş birliği yapmasını istedi.

Yönetim kurulu toplantısının açılış oturumunda İsrail ve Fransa'nın iddialarına yanıt veren El Baradei, İran'ın nükleer programına ilişkin bazı önemli bilgi ve belgelerin saklandığı yolundaki suçlamaların "siyasi amaçlı" olduğunu savundu.

İran'ın nükleer programına ilişkin tüm bilgi ve belgelerin UAEK'nın standart uygulamaları çerçevesinde değerlendirildiğini ve yönetim kurulunun dikkatine getirildiğini ifade eden El Baradei, isim vermeden, Fransa ve İsrail'in iddialarının "siyasi gerekçelere dayandığını" kaydetti.

"Siyasi amaçlı iddialarından kaygı duyuyorum" diyen El Baradei, İran'ın, Nükleer Silahların Yayılmasının Önlenmesi Antlaşması (NPT) ile güvence denetimlerine ilişkin antlaşma (safeguard) uyarınca yakıt zenginleştirme tesislerinde UAEK ile işbirliği yaptığını ve Arak'taki IR-40 reaktöründe UAEK müfettişlerinin denetim yapmasına izin verdiğini bildirdi.

El Baradei, buna karşın İran yönetiminin, BM Güvenlik Konseyi kararlarının gereklerini yerine getirmeyerek uranyum zenginleştirme ve ağır su reaktöründeki faaliyetlerini askıya almadığını belirtti.

Diplomatik kaynaklar, UAEK Başkanı Muhammed El Baradei'nin toplantının açılışında yaptığı konuşmanın büyük bölümünü İran'a ayırmasını, toplantı öncesi İsrail ile Fransa'nın "İran'ın nükleer programına ilişkin bazı bilgilerin yönetim kurulundan saklandığı" yolundaki iddialarına yanıt olarak değerlendirdiler.

UAEK'nın 1997 yılından bu yana başkanlığını yapmakta olan Mısırlı diplomat Muhammed El Baradei, görevini Kasım sonunda yeni başkan Japonya temsilcisi Yukiya Amano'ya devredecek.

Kurumun Viyana'daki merkezinde bugün başlayan UAEK yönetim kurulu toplantısının 11 Eylüle kadar devam etmesi öngörülüyor.

(Irna)  
Dikkat! Yazılan yorumlar hiçbir şekilde sitenin görüş ve düşüncelerini yansıtmamaktadır. Yorumlar, yazan kişiyi bağlayıcı niteliktedir.