El Paîs'ten ilginç başbakan yorumu

El Paîs'ten ilginç başbakan yorumu

 

Recep Tayyip Erdoğan’ın genel başkanlığını sürdürdüğü iktidar partisi AKP’nin başlattığı “Kürt Açılımı”, İspanyol basın – yayının amirâl gemisi olan El Paîs gazetesinde de yer buldu.  

 DTP ve PKK hakkında da bilgi veren gazete, haberinde, Türkiye’de son zamanlarda çokça tartışılan bir konuda ilginç bir öngörüde bulundu. Erdoğan’ın DTP’li vekillerle görüşmesini, merkezî Türkiye için daha önce eşi benzeri görülmemiş bir durum olarak nitelendiren gazete, DTP’den de “milliyetçi Kürtler” (kurdos nacionalistas) olarak bahsetti.  

Erdoğan, Öcalan’ı geçmek istiyor  

Terör örgütü PKK’nın elebaşı Öcalan’ın, başlattıkları terör hareketinin 25. yıldönümü vesilesiyle yakın zamanda yayınlayacağı bir “Yol haritası” olduğuna değinen gazete, “Görünüşe bakılırsa Erdoğan, milliyetçi siyasî Kürtler’le doğrudan görüşmek gibi bir diyalog açılımı başlatarak, Öcalan’ın önüne geçmekmiş" yani inisiyatifi onun elinden almış oluyor yorumunda bulundu.

İspanyol gazetesinin yaptığı bu yorum, Başbakan Erdoğan ve bakanlarının, Apo'nun yakın zamanlarda ilan edeceği yol haritasına karşılık daha ılımlı ancak aynı eksende bir plân hazırlayacakları ve Apo'nun muhtemelen daha kabûl edilmez olacak olan önerileri karşısında puan kazancakları düşüncesini beraberinde getirdi.      

40.000 ölüm     

Gazete, örgütün kurulduğu 1984 yılından itibaren 40.000’den fazla ölüme sebep olduğunu belirtti. Bir terör örgütü oluğu ABD, AB tarafından da kabul edilen PKK’yla ilişkilerinden şüphelenilen DTP hakkında Türk yargısının açtığı kapatma davasına da atıfta bulunan El Paîs, AB’nin Türkiye’den Kürt kimliği için kimi garantiler istediğinin de altını çizdi. 

 

 

El Paîs

 

 

Atılgan ULUTAŞ  / haberiniz.com

Dikkat! Yazılan yorumlar hiçbir şekilde sitenin görüş ve düşüncelerini yansıtmamaktadır. Yorumlar, yazan kişiyi bağlayıcı niteliktedir.