Ermeni tasarısı ABD'de yine gündemde

Ermeni tasarısı ABD'de yine gündemde

ABD Temsilciler Meclisi Dışişleri Komitesi'nde, 1915 olaylarının ''soykırım'' olarak tanınmasını isteyen tasarının gelecek ay oylanması planlanıyor. ABD'li emekli bir büyükelçi Türkiye'ye fatura kesileceğinden söz etti.

 


 

Komitenin başkanı, Demokrat Parti California milletvekili Howard Berman, 252 no'lu tasarıyı komitede 4 Mart'ta oylamaya sunmaya niyetli olduğunu bildirdi.

Bu gelişmeyle ilgili olarak, Amerika Ermeni Ulusal Komitesi (ANCA) Başkanı Ken Hachikian, ''ABD Kongresi'nin, 'Ermeni soykırımı' konusunda gerçekleri ve adaleti reddetme çabalarına ortak olmayacağı yönünde Türkiye'ye açık mesaj vermek için bu cesur adımı atarak sergilediği vizyon ve kudretten dolayı Başkan Berman'a teşekkür ederiz'' açıklamasını yaptı.

Berman ile dün görüştüğünü belirten Hachikian, tasarının hem Dışişleri Komitesi hem de Temsilciler Meclisi Genel Kurulunca onaylanmasını sağlamak için Ermeni topluluğu üyeleri olarak harekete geçtiklerini kaydetti.

Tasarı, Mart 2009'da Temsilciler Meclisi'ndeki Ermeni lobisinin en önemli isimlerinden Demokrat milletvekilleri Adam Schiff ve Frank Pallone ile Cumhuriyetçi milletvekilleri George Radanovich ve Mark Kirk tarafından sunulmuştu. ANCA'nın açıklamasına göre, tasarıyı şu ana kadar 135 Temsilciler Meclisi üyesi imza atarak desteklerken, senatörler Bob Menendez ve John Ensign tarafından Senato'ya sunulan benzer tasarının da 13 imzacısı bulunuyor.

İŞLER İYİ GİTMEZSE SORUMLU TÜRKİYE

Amerikan-Türk Konseyi Başkanı ve emekli Büyükelçi James Holmes, Türkiye ile Ermenistan arasında protokollerin imzalanmasından sonra başlayan sürecin yolunda gitmemesi halinde Washington'da suçlanan tarafın Türkiye olacağını söyledi.

Holmes, ABD Kongresinde bu yıl da 1915 yılı olaylarına ilişkin Ermeni iddialarının tekrar gündeme getirilmesi ihtimaliyle ilgili olarak, "ABD'nin Türkiye ile dışişleri, güvenlik ve ticaret alanlarındaki çıkarları, Ermenistan ile olandan çok daha fazla" dedi.

Holmes, Türkiye ile Ermenistan arasındaki protokollerle başlayan süreçten "umutlu, ancak endişeli" olduğunu söyledi.

İki ülkenin protokolleri parlamentolarında onaylaması durumunda, konuyla ilgili herkesin tüm endişelerinin anında ortadan kalkacağını belirten Holmes, şunları kaydetti:

"Deneyimlerimden biliyorum ki, eğer işler yolunda gitmezse suçlanan taraf Türkiye olacak. Washington'un tarihi olarak bu konu üzerindeki çalışma yöntemini bildiğimden, Ankara, Erivan'dan daha suçlu olmasa da Washington'daki siyasi iklim Türkiye'nin suçlanan taraf olması yönünde ilerler. Bu beni endişelendiriyor. Dolayısıyla olumsuz bir gidişata karşı hazırlıklı ve çok dikkatli olmal ıyız."

Türkiye'nin Yukarı Karabağ meselesini Ermenistan ile olan süreçten ayırmayacağını ve Azerbaycan ile stratejik çıkarlarını riske atmayacağını düşündüğünü belirten Holmes, bu nedenle iki konunun birbirinden ayrı tutulmasının beklenmesi yerine, her ikisinde de yeni ilerlemelerin sağlanmasının daha uygun olacağını söyledi.

Holmes, Türkiye-Ermenistan ilişkilerindeki sürecin yalnızca bu iki ülke değil, ABD, Rusya, Fransa ve Azerbaycan açısından da çok önemli olduğuna dikkati çekerek, protokoller konusunda yakın zamanda ilerleme olmasını beklemediğini, ancak konunun çözüleceğinden umutlu olduğunu ifade etti.

ABD'de konuya yönelik Ermeni diasporasının baskısının ve bu yıl da Kongreye 1915 yılı olaylarına ilişkin Ermeni tasarılarının sunulması ihtimalinin sorulması üzerine Holmes, diasporanın senatör ve milletvekilleri üzerindeki gü cünün farkında olduklarını, bu nedenle ABD'de Ermeni-Amerikan toplumunun Türk-Amerikan toplumlarından daha güçlü siyasi enstrümanlara sahip olduğunu söyledi.

Yine de ABD'nin Türkiye ile dışişleri, güvenlik politikaları ve ticaret alanlarındaki çıkarlarının, Ermenistan ile olandan çok daha fazla olduğuna dikkati çeken Holmes, "Ermenistan ile çıkarlar, Türkiye ile olan çıkarların çok küçük bir bölümünü oluşturuyor. Bu yüzden, bu önemli ilişkilere ciddi zarar verecek şekilde 100 yıllık meseleye tıkanıp kalmamama ve tamamıyla akılcı ve rasyonel bir perspektiften reel-politik olanı yapma noktasında senatörleri ikna edebiliriz diye düşünülebilir. Ama Kongredekiler için bunun ikna edici unsur olduğunu söyleyemem. Yine de bunun savaşını vermeye devam edeceğiz" dedi.

haber7.com

Dikkat! Yazılan yorumlar hiçbir şekilde sitenin görüş ve düşüncelerini yansıtmamaktadır. Yorumlar, yazan kişiyi bağlayıcı niteliktedir.