Ermeniler Protokole Hayır Kampanyası Başlattı

Ermeniler Protokole Hayır Kampanyası Başlattı

Türkiye ile Ermenistan arasında ilişkileri normalleştirmek amacıyla imzalanan protokole karşı Ermeniler internet üzerinde protesto kampanyası başlattı. "Hayır" dilekçesi adı verilen kampanyaya şu ana kadar yaklaşık 30 ülkeden katılımcı imza koydu.

DANİMARKA MERKEZLİ

Danimarka merkezli internet yayın organı EuropeNews'ta yer alan habere göre, "protokole hayır" kampanyası, dil bilimci Krikor Belediyan, yazar Janine Altunyan ve gazeteciler Arpig Misakyan ile Arpi Totoyan'ın yanısıra Fransız tarihçi Yves Ternon önderliğinde başlatıldı.

Salı günü itibariyle yaklaşık 1,000 kişinin imzaladığı dilekçede, "soykırım gibi eşi benzeri görülmemiş bir deneyimin müzakerelere ve resmi komisyonların veya alt komisyonların kararına sunulması, gerçeğin siyasi manevra ve güç ilişkilerine kurban edilmesi anlamına gelir" ifadesi yer aldı.

TÜRKİYE SUÇLANDI

Dilekçede ayrıca, Türkiye, Ermenistan'ın ekonomik açıdan zor durumda olmasını Ermeni halkı ile diasporanın arasını açmak için kullanmakla suçlandı. Avrupa Ermenileri Federasyonu Başkanı Hilda Çobayan, EuropeNews'a yaptığı açıklamada, dünyadaki Ermenilerin bu kampanyayı memnuniyetle karşıladıklarını söyledi.

Çobayan, "Türk devleti, yalnızca Ermenistan Cumhuriyeti değil dünyadaki tüm Ermeniler üzerinde önemli sonuçlara sahip, hukuki bağlayıcılığı olan bir belgeye eklemleyerek inkar politikasını meşrulaştırmaya çalışıyor" dedi.

Türkiye'de de bir grup daha önce internet üzerinden "özür diliyorum" kampanyası başlatmış ve bu, bir süre farklı grupların çeşitli başka dilekçeler açmalarını tetiklemişti.

(En Son Haber)
 
 
Dikkat! Yazılan yorumlar hiçbir şekilde sitenin görüş ve düşüncelerini yansıtmamaktadır. Yorumlar, yazan kişiyi bağlayıcı niteliktedir.