Ermenistan protokollerden çekilmek için düğmeye bastı

Ermenistan protokollerden çekilmek için düğmeye bastı

Ermenistan, Cumhurbaşkanı Serj Sarkisyan’a Türkiye ile yapılan protokollerden imzasını çekme yetkisi verecek bir yasa çıkarmaya hazırlanıyor.

 


The Wall Street Journal gazetesine konuşan Ermenistan Cumhurbaşkanı'nın Dış Politika Başdanışmanı Vigen Sarkisyan, hükümetin protokollerin onaylanması için gerekli belgeleri parlamentoya gönderdiğini söyledi ancak diğer yandan da imzanın çekilmesi için bir yasa hazırladıklarını bildirdi.     

”Artık işlerin çok ama çok daha fazla zorlaştığı bir sürece giriyoruz” diyen Vigen Sarkisyan, protokollerin onaylanması için yakalanan fırsatın kaçırılması halinde tüm bölgede son dönemde yaşanan olumlu gelişmelerin geriye gideceğini ifade etti.

Sarkisyan, böyle bir durumda iki ülke arasında oluşan güvenin yıkılacağını söyledi. Ermenistan, Türkiye'yi onay sürecini başlatmayarak, protokolleri sürüncemede bırakmakla suçluyor. Geçtiğimiz aylarda Ermeni yetkililer, TBMM'nin protokolleri Mart ayına kadar onaylamaması durumunda imzalarını çekeceklerinin sinyalini vermişlerdi.

Ankara-Erivan arasındaki protokol süreci, Ermenistan Anayasa Mahkemesi’nin, Ekim ayında imzalanan ve Türkiye ile diplomatik ilişkilerin kurulmasını ve sınırların açılmasını öngören protokollere ilişkin gerekçeli kararını açıklamasının ardından zora girmişti.

Mahkeme’nin, protokolleri onaylarken özellikle 1915 olaylarına dolaylı atıf yapması Türkiye’nin tepkisine neden olmuş, Dışişleri Bakanı Ahmet Davutoğlu, kararla ilgili rahatsızlığını hem Ermenistan Dışişleri Bakanı Edvard Nalbandyan hem de yakınlaşma sürecine doğrudan destek veren ABD Dişişleri Bakanı Hillary Clinton’a iletmişti.   

AZERBAYCAN DURUMDAN MEMNUN

The Wall Street Journal’da yayımlanan haberde Azerbaycan Cumhurbaşkanı İlham Aliyev’in sözlerine de yer verildi. Aliyev, Türkiye’nin, Ermenistan işgal ettiği Azeri topraklarından çıkmadan protokolleri onaylamayacağına emin olduğunu söyledi.

Dünya Ekonomi Forumu için bulunduğu Davos’ta gazeteye konuşan Aliyev, Türkiye’nin konuya yaklaşımından son derece memnun olduğunu belirtti.

Azerbaycan, protokollerin imzalanmasının ardından Ankara’ya sert tepki göstermiş, ancak daha sonra Başbakan Recep Tayyip Erdoğan’ın Meclis’te yaptığı konuşmada Dağlık Karabağ sorunu çözülmeden Türkiye’nin söz konusu anlaşmaları onaylamayacağını belirtmesi üzerine yumuşamıştı.

Ermenistan ile Azerbaycan arasında sorunun çözümüne ilişkin görüşmelerin devam etmesine karşın Erivan'ın işgal ettiği ve Azerbaycan'ın yüzde 20'sine denk gelen topraklardan geri çekilmesi konusunda henüz somut bir ilerleme kaydedilmiş değil.

SÜRPRİZ GÖRÜŞME

Londra, Ermenistan ile Türkiye arasındaki protokollerle ilgili sürpriz bir görüşmeye ev sahipliği yaptı.

Uluslararası Afganistan Konferansı'na katılmak için Londra'da bulunan Dışişleri Bakanı Ahmet Davutoğlu ile ABD Dışişleri Bakanı Hillary Clinton bir araya geldi.

DHA'nın haberine göre, yaklaşık 15 dakika süren görüşmede, Afganistan Konferansı'nın gündeminin yanı sıra Ermenistan ile imzalanan protokollerle ilgili gelişmeler ele alındı.

hurriyet.com.tr

Dikkat! Yazılan yorumlar hiçbir şekilde sitenin görüş ve düşüncelerini yansıtmamaktadır. Yorumlar, yazan kişiyi bağlayıcı niteliktedir.