Filistinli Aileler Kayıp Çocuklarının Peşinde

Filistinli Aileler Kayıp Çocuklarının Peşinde

 

Onlarca Filistinli mağdur aile, 'Vatan günü'nü ihya etmek, kaybolan çocuklarının cesetlerini İsrail yönetiminden talep etmek ve kaybolanların akibetini öğrenmek amacıyla, Nablus şehrinde bir araya geldi.

 

Aralarında 70 yaşındaki Fehime Aruri adındaki bir yaşlı nine vardı ki, tam 40 yıldır eşini aradığını söyledi. Fehime Nine eğer şehit olduysa eşinin cesetini getirtmek istediğini ve eşinin de bir kabrinin olmasını istediğini ifade etti.

 

Bir Arap televizyonuna konuşan Filistin Esirler Bakanı İsa Karagi; 'Bu toplantı, Filistin halkından uluslar arası camiaya İsrail'in ne tür savaş suçları işlediğini gösteren bir mesajıdır. Hatta ölüleri bile teslim etmeyerek, diğer insanlar gibi onların da bir mezarı olmasını engellemektedirler.' dedi.

 

Toplantıya katılanlar İsrail'in Filistinlilere karşı ırkçı bir politika izleyerek ölüleri bile cezalandırdığını belirterek uluslar arası insan hakları kuruluşlarını göreve çağırdı.

 

Knesset üyesi Muhammed Bereket ise, yapmış olduğu açıklamada bir İsveç gazetesinde yayınlanan raporun, İsrail'in Filistinli şehitlerin organları nasıl aldığını ortaya koyduğunu dünya kamuoyuna gösterdiğini söyledi.

 

Bereket, 1967 yılından bu yana İsrail'in şehitlerin cesetlerini iade etmediğini, şehitler arasında çocukların da bulunduğunu ilave etti.

 

(Dünya Bülteni)
Dikkat! Yazılan yorumlar hiçbir şekilde sitenin görüş ve düşüncelerini yansıtmamaktadır. Yorumlar, yazan kişiyi bağlayıcı niteliktedir.