Filistinli Aileler Zorla Tahliye Ediliyor

Filistinli Aileler Zorla Tahliye Ediliyor

İsrail Devleti’nin kurulmasıyla Batı Kudüs’te evlerini terk etmek zorunda kalan Filistinliler, Yahudi yerleşimciler gibi mülkiyet haklarını arayamıyor. Yahudi yerleşimciler son olarak bir aileyi zorla evlerinden çıkardı.

Günlerden Salı, Doğu Kudüs’ün Şeyh Cerrah mahallesi… Yaklaşık 30 Yahudi yerleşimci, silahlı özel muhafızları eşliğinde, iki katlı bir binaya giriyor. Evde yaşayan Filistinli aileye bir mahkeme kararı gösterip, onları zorla evden çıkarıyorlar. Evdeki eşyalar da sokağa atılıyor. Şeyh Cerrah mahallesindeki bu ev, 50 yıldan uzun bir süredir El Kürd ailesine ait. Ailenin yetişkin kızı Nebile El Kürd yerleşimcilere, güvenlik görevlileriyle İsrail sınır polisine kin dolu gözlerle bakıyor:

“Evimizi çaldılar. Kapıyı kırıp eve girdiler, mobilyayı dışarı attılar ve kapıyı kapattılar. Hükümet de gelip onlara yardım ediyor. Şimdi bize eve girmek için mahkeme kararına sahip olduklarını söylüyorlar. Bu ev, mahkeme gereğince ya mühürlenmeli ya da yıkılmalı ancak yerleşimciler buraya gelip içeri giremezler.“

Onlarca yıllık geçmiş

Hukuk mücadelesinin geçmişi 1870’li yıllara kadar gidiyor. O dönemlerde, Osmanlı İmparatorluğu zamanında, küçük bir Yahudi topluluğu bugünkü Şeyh Cerrah Mahallesi’nin bulunduğu yerde ev sahibi olmuştu. 1930’lu yıllara kadar orada yaşadılar. 1949’dan 1967’ye kadar süren Doğu Kudüs’teki Ürdün hükümranlığı sırasında, Filistinli ailelerin BM’in de desteğiyle buralara yerleştirildiği belirtiliyor. Tıpkı El Kürd ailesi gibi. Aile reisi bir yıl önce, yetkililerin bir gece tahliyesinden sonra kalp krizinden hayatını kaybetmiş. Yaşlı eşi, tüm bu evreleri bir bir yaşayıp görmüş. Şimdi de yakınları ile birlikte sokakta kalmanın acısını çekiyor:

“Ben bir Kudüs Filistinlisiyim. Dünyanın herhangi bir yerinden gelmiyorum. Uyruğum Kudüs’tür. Uyruğum Filistin’dir. Böyle davranan herkese lanet olsun. Onlar suçluların hükümeti, hırsızların hükümetidir.“

Yerleşimcilerin savunmaları

Ailenin avukatları, zorla tahliyeyi destekleyen ve 19’uncu yüzyıla ait olduğu söylenen tapuların hileli olduğuna inanıyor. Ayrıca İsrail Devleti’nin kurulmasından sonra Batı Kudüs’te evlerini terk etmek zorunda kalan Filistinli aileler, Yahudi yerleşimciler gibi mülkiyet haklarını arayamıyorlar. Sözde ev sahiplerinden biri olan Yahya Gureyş adlı yerleşimci, Arap haber kanalı El Cezire’ye yaptığı açıklamada yasal durum hakkında şöyle konuşuyor:

“Bu ülke İsrail ve biz bu ülkede, İsrail’de yaşıyoruz. Tanrı bu ülkeyi Sina'dan gelen Yahudiler için yarattı. Bizim Tevrat’ımız var ve Tevrat’ta da böyle deniyor. Dolayısıyla, eğer siz savaşı sürdürmek ve savaşmak istiyorsanız, savaşı Tanrı’ya açmalı ve ona karşı savaşmalısınız, bize karşı değil.“

Arbede yaşandı

Yerleşimcilerin El Kürd ailesinin evine, aile avukatının Bölge Mahkemesi'ne yaptığı başvurunun reddedilmesinin ardından girdiği bildirildi. Bu sırada yerleşimciler ile insan hakları eylemcileri ve ailenin komşuları arasında arbede yaşandı. El Kürd ailesinin evinin bulunduğu Şeyh Cerrah mahallesinde, yerleşimcilerin hak iddia ettikleri toplam 28 ev bulunuyor. İnsan hakları savunucuları ise yerleşimcileri, bu geleneksel Arap mahallesinde varlıklarını güçlendirmek istemekle suçluyor.

(Deutche Welle)

Dikkat! Yazılan yorumlar hiçbir şekilde sitenin görüş ve düşüncelerini yansıtmamaktadır. Yorumlar, yazan kişiyi bağlayıcı niteliktedir.