Finacial Times: "ABD, Türkiye'ye Baskı Yapıyor"

Finacial Times: "ABD, Türkiye'ye Baskı Yapıyor"


ABD ile İran'ın arası nükleer faaliyetler nedeniyle iyice gerilirken, İngiliz Financial Times gazetesinde yer alan bir haberde, ABD ile Türkiye arasında İran konusunda anlaşmazlık olduğu belirtildi.

"ABD İran'a yaptırımlar konusunda Ankara'ya baskıyı artırıyor" başlığıyla verilen haberde, Türkiye'nin İran'a yaptırımlar konusunda "ikna olmuş görünmediği" ve "ABD ile ilişkilerinin gergin" olduğu yorumu yapıldı.

Haberde, ABD Dışişleri Bakan Yardımcı James Steinberg'in, "Türkiye’de herkes kadar nükleer bir İran konusunda endişe duymalı" şeklindeki sözlerine yer veridi.

Steinberg, "Başbakan Recep Tayyip Erdoğan, İran'ı 'dost' olarak tanımlıyor. Ancak bizim İran'ın etiketlenmesine ihtiyacımız yok. Türkiye'nin, İran'ın nükleer silahla kullanma kabiliyetine ulaşmayacağından emin olmak için bizimle çalışmasına ihtiyacımız var" ifadelerini kullandı.

Müttefik iki ülkenin bu hedefe ulaşmak için ortak bir taktiksel yaklaşım bulmaları gerektiğini yazan Financial Times, iki ülke arasındaki ilişkilerin başka alanlarda da sınav verdiğini yazdı.

Geçtiğimiz hafta Katar'da ABD Dışişleri Bakanı Hillary Clinton ile Başbakan Recep Tayyip Erdoğan toplantı halindeyken salonun dışında iki ülkenin üst düzey diplomatlarının birbirleriyle münakaşa ettiklerini hatırlatan gazete, “ABD tarafına göre Türk diplomatlar ABD’nin Katar Büyükelçisi Joseph LeBaron’un toplantıyı bölmesini fiziksel olarak engellediler” diye yazdı.

Önümüzdeki ay ABD Kongresi'nde "Ermeni soykırımı"yla ilgili bir karar tasarısının ele alınacağını belirten gazete, Türkiye’nin Temsilciler Meclisi'ndeki 435 üyeden 138’inin desteğini alan tasarının geçmesi halinde, ABD ile ilişkilerinin zarar göreceği uyarısında bulunduğuna dikkat çekti.

Beyaz Saray'ın sabrı tükendi

Bu arada Beyaz Saray sözcüsü Robert Gibbs, "İran'dan art arda gelen duyuru ve açıklamalar, bu ülkenin nükleer programının kesinlikle barışçıl amaçlı olduğunu göstermek için uluslararası toplumun güvenini kazanmak gibi bir arzusu olmadığını ortaya koymaktadır" ifadesini kullandı.

Sözcü, "Tıpkı müttefiklerimiz gibi ABD Başkanı Barack Obama da bu böyle devam ederse bunun olumsuz sonuçları olacağı konusunda uyarıda bulundu. Bu süreç işlemektedir. Zaman ve sabrın sonuna gelinmiştir" dedi. (cnnturk.com)

Dikkat! Yazılan yorumlar hiçbir şekilde sitenin görüş ve düşüncelerini yansıtmamaktadır. Yorumlar, yazan kişiyi bağlayıcı niteliktedir.