Fransa'da gözler Macron'a çevrildi

Fransa'da gözler Macron'a çevrildi

Macron’un radikal emeklilik reformunun ülke çapında protesto edilmesi ve genel grev ilan edilmesinin ardından Macron bugün bakanlarla görüşecek

 

Fransa Cumhurbaşkanı Emmanuel Macron, radikal emeklilik reformuna dair ülke çapında genel grev ilan edilmesinin ve önemli toplu taşıma servislerinin durma noktasına gelmesinin ardından bugün  bakanlarla görüşecek.

Puan bazlı emeklilik sisteminin duyurulmasının ardından perşembe günü ülke çapında farklı meslek grubundan kişilerin ve sendikaların genel greve gitme kararı almasıyla sağlık, eğitim ve ulaşım alanında aksamalar yaşanmıştı. 

Fransa’da 1995’te benzer bir emeklilik reformunun hükümet tarafından getirilmek istenmesinin ardından üç hafta süren genel grev yetkililerin  geri adım atmasına neden olmuş, ancak Fransa Başbakanı Edouard Philippe hükümetin bu kez planı geri çekmeyeceğinde ısrar etmişti. 

Fransa İçişleri Bakanlığı’nın verilerine göre perşembe günü gerçekleştirilen eylemlere en az 800 bin kişi katıldı. Bu sayı eylemlerin yaklaşık 10 yıldır gerçekleştirilen en büyük sendika eylemi olduğuna gösteriyor.


 
Dikkat! Yazılan yorumlar hiçbir şekilde sitenin görüş ve düşüncelerini yansıtmamaktadır. Yorumlar, yazan kişiyi bağlayıcı niteliktedir.