Füze İhalesine Bir Teklif de Ruslardan

Füze İhalesine Bir Teklif de Ruslardan

TÜRKİYE’nin açtığı hava savunma füze sistemi alımına ilişkin ihaleye katılan Rusya’nın dev silah üreticisi Rosoboron Export da 3 ayrı paketten oluşan bir teklifle katılacak. Maliyet ise 9 milyar doları buluyor.

Bir teklif de Ruslardan

Türkiye’nin Mart 2007 tarihinde açtığı hava savunma füze sistemi alımına ilişkin ihaleye katılan Rusya’nın dev silah üreticisi Rosoboron Export ihale için “varım” dedi. Rus şirketin 3 paketlik bir hava savunma füze sisteminin toplam maliyeti ise 9 milyar dolar

ABD yönetiminin Türkiye’ye 12 milyarlık Patriot PAC-3 satışı için Kongre’ye bilgi vermesiyle başlayan tartışma sürüyor. Dev ihale silah şirketlerini de hareketlendirdi. Rusya’nın ünlü silah üreticisi Rosoboron Export’un Basın Danışmanı Leonid Gladchenko kesin zaman vermeksizin Türkiye’ye 3 ayrı paket sunacaklarını söyledi. Vatan’a konuşan Gladchenko şunları söyledi: “Rosoboron Export Firması Mart 2007 tarihinde Türkiye’de füze alımına ilişkin açılan ihaleye katıldı.  Şu ana kadar bir cevap vermedik ancak Türkiye’nin gönderdiği şartnamede uzun menzilli ve son jenerasyon bir hava savunma sistemi istendiği ve paket halinde yani ilişik aparatlarıyla birlikte istendiğine yönelik bir madde var. Dolayısıyla biz de hazırlıklarımızı şu ana kadar beklettik ancak iki hafta içerisinde 3 ayrı paketten oluşan bir teklifte bulunacağız.

1 adedi 350 milyon dolar

İlk paketimiz S-300V hava savunma sistemi. Bu sistem Dünyadaki en gelişmiş hava savunma sistemlerinden birisi olup büyük hava saldırıları, balistik füzeler, taktik bombardıman uçakları ya da aura-balistik güdümlü füzelere karşı tam etkili mobil bir füze sistemidir. 250 km’lik bir alandaki tüm saldırıları algılayabilir ve 1,100 km’e kadar etkili savunma yapabilir. Aynı anda 24 ayrı hedefe kitlenebilen 48 füzeye sahip bu sistemle birlikte hedef belirleme sistemi, ana sistemi korumak için 4 ayrı yerden-karaya füze bataryası ile füze destek ve teknik sistemler de paketin içinde. Yani bu sistemle birlikte 9S457-1 kumanda merkezi, 9S15MV uydu radar sistemi, 9S19M2 sektörel uydu sistemi de veriliyor. Bu sistemin bir adetinin maliyeti 350 milyon dolar. Biz Türkiye’ye eğer bu paket seçilirse 3 milyar dolarlık sistem satmayı teklif edeceğiz. FAVORIT hava savunma füze sistemi ise daha uzun menzilli ve yine mobil bir sistem. FAVORIT sistemi S-330V sisteminden daha kuvvetli. 300 km’lilk bir alandaki 300 ayrı hedefi belirleyip aynı anda 100 ayrı hedefe kitlenebilme özelliğine sahip. 36 adet aynı anda farklı hedeflere kitlenebilen füze ve 72 adet karadan-havaya füze fırlatabiliyor.

3 ayrı paket önerisi

Bu sistemle beraber de 54K6E2 kumanda ve kontrol merkezi, 64N6E2 hedef belirleme radarı, 1T12-2M-2 keşif ve radar cihazı ve özel donanımlı koruma panelleri veriliyor. Bu sistem ABD’nin Patriot sisteminden çok daha güçlü ve daha ucuz bir sistem. Sistemin full paket fiyatı 500 milyon dolar. Türkiye’ye 6 milyar dolarlık bir paket önereceğiz. OSA-AKM ise ağırlıkla avcı uçaklar, saldırı helikopterleri, insansız hava araçları ve güdümlü füzeler için etkin bir vurucu güce sahip orta menzilli bir savunma sistemi. 45 km’lik bir alan içerisinde sahip olduğu 6 güdümlü füze ile amfibik hareket kabiliyetine de sahip. Türkiye’ye önereceğimiz pakette 500 milyon dolar değerinde 35 adetin üzerinde OSA-AKM satmayı önereceğiz.

Bu sistemle beraber Tek ateşleme bataryası içerisinde dört adet 9A33BM3 hava savunma füzesi ve altı adet 9M33M3 karadan-havaya füze, bakım destek ve hedef sistemleri de veriliyor. Bağımsız bir simlüasyon cihazının da yanında verildiği OSA-AKM sistemi önereceğimiz en son paket. Biz de 3 ayrı paket öneriyoruz. Bu paketlerin toplam değeri ise 9,5 milyar dolar değerinde. Son paketi ihtiyaca göre sunacağız. Böylece ilk aşamada sunacağımız paketin toplam değeri 9 milyar dolar değerinde. üstelik atış gücü, etki alanı ve füze sayısı ABD’nin önerdiği paketlerin 4-5 katı daha büyük.”

Menzili 1100 kilometre

Rusya’nın sunacağı teklifte yer alan ilk pakette S-300V füzeleri bulunuyor. Mobil füze sistemi 250 km’lik alandaki tüm saldırıları algılayabiliyor ve 1100 km’ye kadar etkili savunma yapabiliyor. Aynı anda 24 ayrı hedefe kitlenebilen 48 füzeye sahip.

(Yeniçağ)  
Dikkat! Yazılan yorumlar hiçbir şekilde sitenin görüş ve düşüncelerini yansıtmamaktadır. Yorumlar, yazan kişiyi bağlayıcı niteliktedir.