G7 Zirvesi'nde süpriz isim

G7 Zirvesi'nde süpriz isim
Fransa'nın Biarritz kentinde düzenlenen G7 Zirvesi son gününe girdi. ABD, Almanya, Fransa, Japonya, İngiltere, İtalya ve Kanada liderlerinin iklim ve canlı türlerinin korunması ve aynı zamanda dış politik konulara ilişkin temaslarını sürdürüyor. Ancak ülkeler arasındaki görüş ayrılıklarından dolayı zirve sonunda bir sonuç bildergesinin açıklanmasının planlanlanmadığı öğrenildi. 

Öte yandan İran Dışişleri Bakanı Cevad Zarif'in de Pazar günü sürpriz bir ziyaret gerçekleştirmesi zirveye damgasını vurdu.  Zarif’in katılımı, ABD ile İran arasında nükleer anlaşmaya ilişkin krizi çözmek hedefiyle Fransa Cumhurbaşkanı Emmauelle Macron'un inisiyatifiyle gerçekleşti. Nükleer anlaşmanın imzacıları arasında yer alan Fransa, ABD'nin tek taraflı olarak çekildiği anlaşmayı kurtarmak istiyor. ABD, anlaşmadan çekilmesinin ardından İran'a yönelik daha önce uyguladığı yaptırımları yeniden devreye sokmuştu.
ABD Başkanı Donald Trump, zirvede basın mensuplarının Zarif'in ziyaretiyle ilgili sorularına "Yorum yok" diyerek  yanıt verdi. Zarif’in katılımını olumlu olarak değerlendiren Almanya Başbakanı Angela Merkel, Trump gibi Zarif ile bir araya gelmedi.
Zirvede ikili görüşmeler gerçekleştiren Zarif, resmi etkinliklere katılmadı. Zarif'in Pazar akşamı yeniden Fransa'dan ayrıldığı öğrenildi. 

Hafta sonu devam eden zirvede İngiltere Başbakanı Boris Johnson da Avrupa Birliği Konseyi Başkanı Donald Tusk'la bir araya geldi. Johnson görüşmede, bir kez daha ülkesinin her şartta 31 Ekim'de AB'den çıkacağının altını çizdi. Ayrıca, İngiltere'nin anlaşma olmadan AB'den çıkabilme ihtimalini eleştirenlere atıfla anlaşmayla çıkmaktan yana olduğunu söyledi.

 

Dikkat! Yazılan yorumlar hiçbir şekilde sitenin görüş ve düşüncelerini yansıtmamaktadır. Yorumlar, yazan kişiyi bağlayıcı niteliktedir.