Google Çin-ABD İlişkilerini Gerdi

Google Çin-ABD İlişkilerini Gerdi

İnternette arama devi Google'un sansür olayları ve siber saldırılar nedeniyle Çin pazarından çekilebileceğini açıklaması sonrası Pekin ile Washington arasındaki gerginlik artıyor.

Son olarak Çin Dışişleri Bakanlığı, ABD'nin internet devini destekleyen tutumunun, iki ülke ilişkilerine zarar verdiği uyarısında bulundu.

Ma Zhaoxu, ABD'nin mevcut olgulara saygılı davranıp "Çin'e karşı asılsız iddialarda bulunmaya son vermesi gerektiğini" savundu.

Amerika Birleşik Devletleri Dışişleri Bakanı Hillary Clinton, Çin'i internet arama motoru Google'a düzenlenen siber saldırıları tıklayın soruşturmaya çağırmıştı.

Clinton yetkililerin bu konuda ellerindeki bulguları da kamuoyuyla paylaşmasını istedi.Washington'da ifade özgürlüğü hakkında bir konuşma yapan Clinton; dünyanın çeşitli yerlerindeki hükümetlerin artan sıklıkta internette sansür girişimlerinde bulunduğuna dikkat çekti.

İnternette sansür

Amerikalı bakan, özel şirketlere bu yönde baskılara boyun eğmeme çağrısı yaptı.İnternet özgürlüğü meselesi bu açıklamalarla ABD dış politikası gündemine ilk kez resmen girmiş oldu.

Çin Komünist Partisi'nin İngilizce yayın yapan internet sitesinde bir makalede Clinton'ın eleştirileri "bilgi emperyalizmi" diye nitelendi.

Google 12 Ocak'ta yaptığı açıklamada internet korsanlarının, şirketin yazılım kodlarına ve Çinli insan hakları savunucularının e-posta hesaplarına sızmaya çalıştıklarını bildirmiş, ülkeden çekilme tehdidinde bulunmuştu.Google sansür kuralları gevşetilirse Çin pazarında kalacağını söylüyor.

Clinton'dan siber saldırılar için salvo

Amerika Birleşik Devletleri Dışişleri Bakanı Hillary Clinton Çin'i internet arama motoru Google'a düzenlenen siber saldırıları soruşturmaya çağırdı.

Clinton yetkililerin bu konuda ellerindeki bulguları da kamuoyuyla paylaşmasını istedi.Washington'da ifade özgürlüğü hakkında bir konuşma yapan Clinton; dünyanın çeşitli yerlerindeki hükümetlerin artan sıklıkta internette sansür girişimlerinde bulunduğuna dikkat çekti.

Amerikalı bakan, özel şirketlere bu yönde baskılara boyun eğmeme çağrısı yaptı.

Google 12 Ocak'ta yaptığı açıklamada internet korsanlarının, şirketin yazılım kodlarına ve Çinli insan hakları savunucularının e-posta hesaplarına sızmaya çalıştıklarını bildirmişti.Şirket, eylemi "son derece gelişmiş" bir saldırı olarak nitelemişti.

Önünüze set çekmeyin

Clinton teknoloji olanaklarının kimilerince insan haklar ve siyasi hakların gelişimini baltalamak için kullanıldığından yakındı.Serbest bilgi akışını önleyen ülkelerin, gelecek yüzyılın ilerleme ortamıyla aralarına duvar çektiğini savundu.

Clinton Çin, Kuzey Kore, Tunus, ve Özbekistan'ı "bilgi akışını engelleyen ülkeler" arasında saydı.Vietnam'da da sosyal paylaşım sitelerine erişimin 'bir anda ortadan kaybolduğunu' söyledi.

Mısır'da 30 blog yazarının ve eylemcinin gözaltına alındığını belirten Clinton, Çin, Suudi Arabistan ve Vietnam'ı "İnterneti insanları hedef alıp susturmak için kullanan" ülkeler arasında gösterdi.

BBC muhabiri Kim Ghattas, Clinton'ın sözlerinin Çinli yetkilileri öfkelendirmesinin kaçınılmaz olduğunu, ancak tıklayın Pekin'in olayı umursamadığı izlenimi vermekten yana göründüğünü belirtiyor.

Çin yönetimi, ABD'li arama devi Google ile yaşadıkları tartışma ile Pekin-Washington ilişkileri arasında bir bağ kurulmaması gerektiğini söyledi.

Resmi haber ajansı Şinhua'nın haberine göre Çin dışişleri bakan yardımcısı Hi Yafei, Google ile yaşanan tartışmanın gereğinden fazla büyütülmemesini istedi.

Washington yönetimi, Google'ın geçen hafta Çin'den çekilebileceği açıklamasının ardından Pekin'i protesto edeceğini açıklamıştı.

Dikkat! Yazılan yorumlar hiçbir şekilde sitenin görüş ve düşüncelerini yansıtmamaktadır. Yorumlar, yazan kişiyi bağlayıcı niteliktedir.