Hacıbey Heyderli: Hocalı soykırımı yalnız Azerbaycanlılara değil, tüm insanlığa karşı cinayettir

Hacıbey Heyderli: Hocalı soykırımı yalnız Azerbaycanlılara değil, tüm insanlığa karşı cinayettir
Tarihler 26 Şubat 1992'yi gösterdiğinde, Azerbaycan'ın Hocalı kasabasında büyük bir vahşet yaşandı. Azerbaycan Cumhuriyeti'nin resmi açıklamasına göre 106'sı kadın, 83'ü çocuk olmak üzere toplam 613 Azerbaycanlının hayatını kaybettiği katliam, İnsan Hakları İzleme Örgütü tarafından Dağlık Karabağ'ın işgalinden bu yana gerçekleşen en kapsamlı sivil katliam olarak nitelendirildi. Katliamın üzerinden çeyrek asırdan çok geçmesine rağmen, acılar tazeliğini koruyor. 
 
"Biz soykırım olarak nitelendiriyoruz"
 
Olayın 28'inci yılında haberiniz.com.tr Haber Servisi’nden Aycan Şap’a açıklama yapan Azerbaycan’ın en ünlü haber sitelerinden olan azxeber.com’un genel yayın yönetmeni, sosyal medya uzmanı Hacıbey Heyderli Hocalı'da yaşananların bir katliam değil soykırım olduğunu ifade etti. Hocalı ‘da insanların vahşice katledildiğini belirten Haydarlı, "Biz Azerbaycan tarafı olarak Hocalı'da 1992 yılında yaşanan olayı kesinlikle katliam olarak değil, soykırım olarak nitelendiriyoruz.
 
Katliam toplu bir kitlenin imhası olarak nitelendirilse de, soykırım kasıtlı şekilde ırka karşı yapılır. Özellikle ermeni tarafının Hocalıda Türk ırkına bilerek yaptıkları için biz bu olayları soykırım olarak nitelendiriyoruz. Hocalı soykırımı yalnız Azerbaycanlılara değil, tüm insanlığa karşı cinayettir.
 
Yaşanan bu olayda sadece Azerbaycan resmi kaynaklarına göre defnedilen şehitlerimiz sayısı 613 gözükse de, aslında bu sayının çok çok üzerindedir. Çünkü bin 275 rehine veya kayıp olarak gözüken sayıdan halen hiçbir haber alınamamaktadır. Zaten Hocalı kasabasının savaş başlamadan önceki nüfusu 10 bin civarındaydı. Ancak olayın yaşandığı tarihler itibariyle Hocalı ‘da 2 bin nüfus kalmıştı. Tabii Hocalı ‘da saklanan insanlar, Ermeniler tarafından ele geçirildikten sonra vahşice katledilmişler".
 
"Ermenilerin aslında tarih boyunca Türk ırkına karşı bir düşmanlığı vardı"
 
Ermenilerin Türklere ve Azerbaycanlılara karşı tarihten gelen bir düşmanlıklarının bulunduğunu aktaran Heyderli, sözlerine şöyle devam etti:
 
"Ermenilerin aslında tarih boyunca Türk ırkına karşı bir düşmanlığı vardı. Tarihi araştırırken onların ne kadar işğalçı bir devlet olduğunu görmek mümkün. Ermeniler her zaman başka milletlerin toprakların göz dikmiş bir toplumdur. Bugün Azerbaycan’ın topraklarının yüzde 20-si ermeni işgali altında"
 
"Dünyanın dört bir yanında "Hocalıya adalet" isteniyor
 
Hacıbey Haydarli, 2008 yılından itibaren Haydar Aliyev Vakfı Başkan Yardımcısı Leyla Aliyeva'nın girişimiyle dünyanın birçok ülkesinde 'Hocalı'ya Adalet' kampanyası çerçevesinde gerçekleştirilen etkinlikler 28 yıl önce Ermenilerin Hocalı kentinde yaptıkları soykırım politikasının uluslararası kamuoyuna ulaştırılmasında büyük bir rol oynadığını söyledi.
Dikkat! Yazılan yorumlar hiçbir şekilde sitenin görüş ve düşüncelerini yansıtmamaktadır. Yorumlar, yazan kişiyi bağlayıcı niteliktedir.