Hafter’den dikkat çeken hamle

Hafter’den dikkat çeken hamle

Libya’da Hafter güçlerinden dikkat çeken bir hamle geldi. Halife Hafter liderliğindeki Libya Ulusal Ordusu, Birleşmiş Milletler’in Trablus’taki tek işleyen havalimanının Birleşmiş Milletler tarafından kullanılmasına izin vermeyeceğini açıkladı. Hafter güçleri gerekçe olarak havalimanını Türkiye’nin üs olarak kullanmasını gösterdi.

T24 ‘te yer alan habere göre, Libya'da Türkiye ve Birleşmiş Milletlerin tanıdığı Ulusal Mutabakat Hükûmeti'ne karşı savaşan Halife Hafter liderliğindeki Libya Ulusal Ordusu, Birleşmiş Milletler'in başkent Trablus'taki tek işleyen havalimanını kullanmasına izin vermeyeceklerini söyledi.

Libya Ulusal Ordusu Sözcüsü Ahmet Mismari, BM'nin Misrata veya başka bir havalimanını kullanması gerekeceğini, "Trablus'taki Mitiga Havalimanı'nı Türkiye'nin üs olarak kullanması gerekçesiyle güvenlik garantisi veremeyeceklerini" söyledi.

Birleşmiş Milletler daha önce Hafter güçleri tarafından yayınlanan uçuş uyarılarının bölgeye yapılan insani yardım girişimlerini baltaladığını belirten bir açıklama yapmıştı.

 
 

Libya Ulusal Ordusu Nisan ayından bu yana başkent Trablus'a girmeye çalışıyor, ancak şehrin savunması şu ana kadar Hafter güçlerini engellemeyi başardı.

 

 

Dikkat! Yazılan yorumlar hiçbir şekilde sitenin görüş ve düşüncelerini yansıtmamaktadır. Yorumlar, yazan kişiyi bağlayıcı niteliktedir.