Haiti kan ağlıyor...

Haiti kan ağlıyor...

Haiti'de 7 büyüklüğündeki şiddetli depremde 75 bin kişi öldü, 250 bin kişi yaralandı, 1 milyon kişi evsiz kaldı. Ancak günler sonra bile mucizeler de yaşanıyor. Depremden 7 gün sonra 25 yaşında bir genç kız, bir bakkalın enkazından canlı çıkarıldı.

 


 

Basın mensuplarına göre, Hoteline Losana isimli genç Haitili'yi kurtarmak için 9 saat ortaklaşa çalışan Fransız sivil toplum kuruluşu Sınır Tanımayan Kurtarıcılar, Haiti itfaiyesi ve bir Amerikan kurtarma ekibi, enkazdan çıkarılan depremzedenin bilincinin açık ve sağlık durumunun iyi olduğunu belirtti.

Bunu bir mucize olarak yorumlayan Fransız kuruluşunun sorumlusu Thierry Cerdan ve Fransız doktor Nicolas Roy, genç kızın, daha çabuk çıkarmalarına yardım için kendilerine güç bile verdiğini anlattı.

12 Ocak'taki 7 büyüklüğündeki çok şiddetli deprem meydana geldiğinde Hoteline Losana, küçük bir marketin üzerindeki bir apartman dairesinde bulunuyordu.

Molozların arasında bir hafta geçiren Losana'nın bulunduğu pozisyon, sıkışıp kaldığı enkaz içinde nefes almasını ve biraz hareket edebilmesini sağladı. Ancak, bu süre zarfında Losana hiçbir şey yiyip içmedi. Meksikalı itfaiyeciler Port-au-Prince'de dün erken saatlerde bir katedralin enkazından 70 yaşlarında Anna Zizi isimli bir kadın kurtarmıştı.

13 Türk polis ABD'ye geldi

Haiti'deki BM Barış Gücünde (MINUSTAH) görev yapan 52 kişilik Türk polis gücünden, süresi dolan 13 polis memuru ile 5 polis eşi ve 6 çocuk, Türk Hava Kuvvetlerine ait askeri nakliye uçağıyla Haiti'den ABD'ye gitti.

New York Başkonsolosluk yetkilileri tarafından New Jersey eyaletindeki McGuire askeri havaalanında karşılanan grup, kara yoluyla New York'a getirilecek.

Yetkililerden alınan bilgiye göre, gruptakilerden kimileri New York'ta yakınlarının evlerinde, bir kısmı da otelde misafir edilecek ve yarından itibaren gruplar halinde Türk Hava Yolları'nın (THY) tarifeli seferleriyle New York'tan Türkiye'ye dönecekler.

Anma töreni

Birleşmiş Milletler'in (BM) New York'taki genel merkezinde de, Haiti'de bir hafta önce meydana gelen yıkıcı depremde hayatlarını kaybedenler için anma töreni düzenlendi.

Tören, BM Genel Sekreteri Ban Ki-mun'un, BM merkez binasının lobisine, Haiti'nin başkenti Port-au-Prince'deki depremde çöken BM merkez binasından New York'a getirilen ve duvara asılan mavi-beyaz BM bayrağı önüne beyaz çiçeklerden derlenen çelenk koymasıyla başladı.

BM çalışanları, diplomatlar ve gazetecilerden oluşan yoğun bir kalabalığın katılımıyla düzenlenen ve BM korosunun eşlik ettiği törende, Genel Sekreter Ban, BM muhafızları tarafından BM bayrağının önüne bırakılan çelengin önünde saygıyla eğildi.

New York'ta yerel saat 4.53'ü (TSİ 23.53) gösterdiğinde, tam bir hafta önce o saatte Haiti'de meydana gelen depremde ölen BM çalışanları için bir dakikalık saygı duruşunda bulunuldu.

Tören sırasında BM çalışanları, diplomatlar ve gazeteciler gözyaşlarını tutamadılar ve bir süre ellerindeki mumlarla sessizce beklediler. BM Sözcülüğünden yapılan açıklamada, son gelen bilgilere göre depremde başta BM'nin Haiti Özel Temsilcisi Hedi Annabi ve yardımcısı Luiz Carlos Da Costa olmak üzere 46 BM çalışanının öldüğünün teyit edildiği bildirilmişti.

 

BM yetkilisi Le Roy da bugün yaptığı açıklamada, 277'si Haitili, 40'ı diğer ülkelerin vatandaşları olmak üzere toplam 318 BM çalışanın da akıbetinin henüz bilinmediğini belirtti.

Güvenliği BM Barış Gücü sağlayacak

Bu arada, Haiti'de sokaklarda yağmaya karşı güvenliği, artık Amerikalı askerlerle BM Barış Gücü sağlayacak.  ABD ve BM Güvenlik Konseyi ülkeye ekstradan 7 bin kolluk kuvveti gönderme kararı aldı. 

3 bin 500 ek Amerikan askerinin Haiti'ye havadan indirilmesine başlandı. Amerika ve Hollanda makamları yetim kalan çocukların evlat edinilmesini kolaylaştıran düzenlemelere hız verdi.

Ünlü müzik yıldızları Haiti için şarkı söyleyecek

Haiti'de 12 Ocak'ta meydana gelen deprem felaketinin ardından dünyanın önde gelen müzik yıldızları bağış toplamak için şarkı söyleyecek.

 

MTV Networks'tan yapılan açıklamada, aralarında Bruce Springsteen, Jay-Z, Taylor Swift, Justin Timberlake, Keith Urban ve Alicia Keys'in bulunduğu sanatçıların, cuma günü "Hope for Haiti" (Haiti için Umut) adlı 2 saatlik televizyon programında yer alacağı kaydedildi.

Açıklamada, cumartesinden itibaren iTune üzerinden her birine 99 sent ödenerek şarkıların satın alınabileceği ve bütün gelirin Haiti'ye bağışlanacağı belirtildi. Programın New York, Los Angeles, Londra ve Haiti'deki tüm ana televizyon kanallarında yayımlanacağı kaydedildi.

cnnturk.com

 Dikkat! Yazılan yorumlar hiçbir şekilde sitenin görüş ve düşüncelerini yansıtmamaktadır. Yorumlar, yazan kişiyi bağlayıcı niteliktedir.