Haydarlı: Azerbaycan İlham Aliyevi seçecek

Haydarlı: Azerbaycan İlham Aliyevi seçecek
8 adayın yarışdığı seçimlerde halk gelecek 7 yıl için Cumhurbaşkanını seçecek.
 
Azerbaycandaki seçim öncesi durumu değerlendiren Azhaber sitesinin genel yayın yönetmeni Hacıbey Haydarlının sözlerine göre, Azerbaycan'da oldukça demokratik ve elverişli bir seçim ortamı bulunmaktadır: "Ülkemizde seçimlerin uluslararası seçim standartlarına uygun, özgür ve şeffaf şekilde yapılmasını sağlayacak bir siyasi irade vardır. Hem başkan adaylarının belirlenmesi sürecinde, hem de mevcut propaganda döneminde tüm adaylar için eşit koşullar oluşturulmuştur. Azerbaycandakı seçimləri dünya ülkeleri de yakından takip ediyor".
 
Haydarlı sözlerinin devamında, tüm başkan adaylarının mevzuatın yarattığı imkanlardan faydalanarak bağımsız şekilde propaganda yapabildiklerine ve aynı zamanda, yerel ve uluslararası gözlemcilerin seçimlere büyük ilgi gösterdiklerine dikkat çekmiştir. Böylece Azerbaycan'da şeffaf bir seçim ortamının olduğunu ve en önemlisi de Azerbaycan vatandaşlarının seçim sürecine büyük ilgi duyduklarını sözlerine ekleyen gazeteci, “Eminim ki, seçim günü tüm vatandaşlarımız aktif şekilde destekledikleri adaya oy vereceklerdir “ dedi.
 
Hacıbey, Azerbaycan'ın bölgenin lider devleti olduğunu belirtmesinin yanı sıra, Azerbaycan ‘ın bölgede istikrara ve güvenliğe olan katkısının büyük olduğunu vurguluyor. Konuşmasının devamında; "Ülkemizin Avrupa'nın enerji güvenliğinin temininde vazgeçilmez rolü bir gerçektir. Dünyada mevcut olan gergin jeopolitik atmosfer, her gün alevlenen çatışma ve savaşlar fonunda Azerbaycan'ın bulunduğu oldukça karmaşık bölgede istikrar adası olma konumunu koruması şüphesiz önemli bir husustur. Bu anlamda düşünüyorum ki, Azerbaycan'da yapılan seçimler sadece Güney Kafkasya bölgesi için değil, tüm dünya için büyük önem arz etmektedir” sözlerine yer verdi. Haydarlı Azerbaycan - Türkiye ilişkilerinin seçimlerden sonra da en yüksek seviyede devam edeceğini söyledi: Azerbaycan-Türkiye ilişkileri her zaman en yüksek seviyede olmuş ve bundan sonra da böyle olacaktır. Hiç kuşkumuz yok ki, Azerbaycan her zaman Türkiye’nin çıkarlarını kendi çıkarı gibi korurken, Türkiye de Azerbaycan’ın ulusal çıkarlarını kendi çıkarları gibi muhafaza edecektir. Yolumuz, hedeflerimiz birdir.


Azerbaycan sandığa gidiyor
 
Hacıbey konuşmasının devamında Azerbaycan seçimlerinde adayların şanslarını da değerlendirip: "Bugün Cumhurbaşkanlığı seçimlerine, Azerbaycanda ilgi yoğun, Halk Azerbaycanda gerçekleşen büyük projelerin devam etmesini istiyor. Azerbaycan halkı şimdiye kadar gerçekleştirilmiş siyası başarıların bundan sonrada devam etmesini istiyor: "Cumhurbaşkanı İlham Aliyev, Azerbaycan için çok büyük projeler yapmış ve yapmaya devam etmektedir. Cumhurbaşkanımız ülkemizin çıkarları için elinden geleni yapıyor. Tabii doğal olarak da halk tekrardan Cumhurbaşkanı İlham Aliyev'in yeniden başkan seçilmesini istiyor." ABD ve Fransa merkezli anket şirketleri ile sivil toplum örgütlerinin 11 Nisandaki cumhurbaşkanı seçimine ilişkin Azerbaycanda yaptığı anket sonuçlarına göre, Cumhurbaşkanı İlham Aliyeve olan destek yüzde 83 dolayında bulunuyor.
Dikkat! Yazılan yorumlar hiçbir şekilde sitenin görüş ve düşüncelerini yansıtmamaktadır. Yorumlar, yazan kişiyi bağlayıcı niteliktedir.