Hillary Türkiye'yi Böyle Savundu

Hillary Türkiye'yi Böyle Savundu

Clinton, 1915 olaylarının soykırım olarak tanınmasını içeren yasa tasarısını görüşecek olan, ABD Temsilciler Meclisi Dış İlişkiler Komitesine gözdağı verdi.

 


 

ABD Dışişleri Bakanı Hillary Clinton, 1915 olaylarının soykırım olarak tanınmasını içeren yasa tasarısını 4 Mart'ta görüşecek olan, Amerikan Temsilciler Meclisi Dış İlişkiler Komitesi'ne gözdağı verdi. Clinton, tasarıyı görüşüp oylayacak komiteye ithafen, "bu yönde alınacak aksi kararları tasvip etmiyoruz" dedi.

Dış İlişkiler Komitesi'nin bütçe ayarlaması oturumunda konuşan ABD Dışişleri Bakanı, ABD'nin önceliğinin Türk-Ermeni sorununun çözümünden yana olduğunu açıkladı.

Bu sürecin çabuklaştırılması gerektiğini de söyleyen Clinton, tarihi olayların dürüst bir şekilde tanımlanması konusunda başkan Obama'nın duruşunun da belli olduğunu söyledi.

Clinton, "Türkiye-Ermenistan normalleşme sürecini ileri taşıyacak tüm olumlu görüşmeleri destekliyoruz. Ancak bu süreci yolundan saptıracakların da karşısındayız" dedi.

Amerikan Temsilciler Meclisi'nin Dış İlişkiler Komitesi, 1915 olaylarını soykırım olarak tanımlanıyor. Tasarıya, şu ana kadar, Temsilciler Meclisi'nden 130 destek imzası var.

Dış İlişkiler Komitesi tasarıyı, Temsilciler Meclisi Genel Kurulu'na yollayıp yollamamaya karar verecek.

 

Aktifhaber.com

Dikkat! Yazılan yorumlar hiçbir şekilde sitenin görüş ve düşüncelerini yansıtmamaktadır. Yorumlar, yazan kişiyi bağlayıcı niteliktedir.