Horizon-1 fidye ile serbest...

Horizon-1 fidye ile serbest...

 

9 Temmuz 2009'dan bu yana Aden Körfezi'nde Somalili korsanların elinde rehin tutulan Horizon 1 gemisinin, şirket ve korsanlar arasında ‘fidye’ anlaşmasının yapılması ardından geri dönmek üzere hareket ettiği öğrenildi.

Anlaşma haberi, geminin ikinci kaptanı Aysun Akbay'ın İzmir'de yaşayan ailesinin evinde de büyük heyecan yarattı. Korsanların elinde bulunan Horizon 1 adlı geminin ikinci kaptanlığını yapan Aysun Akbay'ın babası Özgür Akbay kızıyla en son ramazan bayramında görüştüğünü söylemişti. Korsanların serbest bıraktığı Horizon 1 gemisinin Kızıldeniz'e doğru yola çıktığı öğrenildi.

ŞİRKETTEN AÇIKLAMA

Horizon Deniz Ticaret Taşımacılık'ın avukatı Nilgün Yamaner, Aden Körfezi'nde kaçırılan Horizon 1 gemisindeki korsanların gemiden ayrıldığını bildirdi.

Yamaner yaptığı açıklamada, deniz korsanlarının saat 17.45 itibarıyla gemiden ayrıldıklarını, mürettebatın serbest kaldığını belirterek, “Gemi Ürdün'e hareket etti, personel daha sonra uçakla getirilecek” dedi.

(Hürriyet)
Dikkat! Yazılan yorumlar hiçbir şekilde sitenin görüş ve düşüncelerini yansıtmamaktadır. Yorumlar, yazan kişiyi bağlayıcı niteliktedir.