Hristodulidis “Türkiye’nin Kıbrıs sorunun çözümüne yönelik müzakerelerin başlamasını istemediği açık”

Hristodulidis “Türkiye’nin Kıbrıs sorunun çözümüne yönelik müzakerelerin başlamasını istemediği açık”
Güney Kıbrıs Rum Yönetimi Dışişleri Bakanı Nikos Hristodulidis, Kuzey Kıbrıs'a giden Dışişleri Bakanı Mevlüt Çavuşoğlu’nun Kıbrıs’ta laf olsun diye çözümden yana olmadıkları açıklamasıyla ilgili konuştu.  Hristodulidis, Ankara’nın Kıbrıs’ta Rum ve Türk tarafları arasındaki sorunların çözümüne yönelik müzakerelerin yeniden başlatılmasıyla ilgilenmediğini düşündüğünü açıkladı. 

Çavuşoğlu, "Biz çözümden yanayız ama laf olsun diye bir çözümden yana değiliz. Önce neyi müzakere edeceğimizi belirleyeceğiz, ondan sonra da çerçevesini belirleyeceğiz. İçinde ne var, ne yok? Siyasi eşitlik var mı, dönüşümlü başkanlık var mı? Ve Kıbrıs Türk halkının haklarını garanti altına alacak konular var mı, ona bakacağız. Bunlar belirlenirse, sonuç odaklı olursa, yani zamana yayma değil, o zaman bir müzakereye başlarız” açıklamasını yapmıştı.

Bunun Üzerine, Güney Kıbrıs Rum Yönetimi Dışişleri Bakanı Nikos Hristodulidis, “Türkiye’nin Kıbrıs sorunun çözümüne yönelik müzakerelerin başlamasını istemediği açık” dedi. Hristodulidis ayrıca, Kıbrıs yönetiminin Türkiye’ye, ülkenin kaderini belirleme izni vermeyeceğini ifade etti.

GKRY Hükümet Sözcüsü Prodromos Prodromu da Çavuşoğlu’nun açıklamalarıyla Kıbrıs Türk kesimini manipüle ettiğini ve müzakerelerin başlatılmasına yönelik gösterilen tüm çabaları baltalamaya çalıştığını gözler önüne serdiğini söyledi. 

Dikkat! Yazılan yorumlar hiçbir şekilde sitenin görüş ve düşüncelerini yansıtmamaktadır. Yorumlar, yazan kişiyi bağlayıcı niteliktedir.