HTŞ Ateşkese Şartlı Destek Verecek

HTŞ Ateşkese Şartlı Destek Verecek
Suriye'nin İdlib bölgesinde yürürlüğe giren ateşkese El Nusra'nın başını çektiği Heyet Tahrir Şam, ilan edilen ateşkese şartlı olarak uyacağını duyurdu. Suriye, İdlib Gerginliği Azaltma Bölgesi'nde şartlı ateşkes ilan etti. Ateşkes, militanların İdlib gerilimi azaltma bölgesinden 20 kilometre çekilmesi ve ağır ile orta ağırlıktaki silahların tahliyesi ve Soçi anlaşmasına uyulması şartıyla yürürlüğe girdi.

Suriye devleti ateşkese tam uyarken, Türkiye destekli 23 ÖSO grubunun çatısı konumundaki Ulusal Kurtuluş Cephesi de ateşkes kararına uyacaklarını duyurdu. Ateşkes ile birlikte yaralıların tedavisiyle ilgileneceklerini duyuran Ulusal Kurtuluş Cephesi, ateşkes sürecinde elleri tetikte olacaklarını ve olası bir saldırıda anında karşılık vereceklerini açıkladı. 

El Kaide'nin Suriye kolu olan El Nusra'nın başını çektiği Heyeti Tahriri Şam ise ateşkese şartlı destek verecek. HTŞ lideri Ebu Muhammed el Cevlani, İdlib’de şu anki ateşkesin Astana ile bir ilgisi olmadığını da ifade etti. Cevlani, Astana Anlaşması’nı şehitlerin kanına ihanet olarak nitelendirdi.

Konuyla ilgili yazılı bir açıklama yapan HTŞ, İdlib'teki ateşkes anlaşması ile ilgili, Suriye Devletinin almış olduğu ateşkes kararına güvenmediklerini savunarak, İdlib bölgesinde saldırı olursa anında karşılık vereceklerini, aksi takdirde saldırı yapmayacaklarını söyledi.

Dikkat! Yazılan yorumlar hiçbir şekilde sitenin görüş ve düşüncelerini yansıtmamaktadır. Yorumlar, yazan kişiyi bağlayıcı niteliktedir.