İlginç bir iddia: "Krizi Rusya çözdü"...

İlginç bir iddia: "Krizi Rusya çözdü"...

 

Lavrov anlaşmayı imzalamayı reddeden Nalbantyan'a bir not göndererek "Edvard konuşma yapmadan imza atmayı kabul et. İmzala ve git.. Bu kadar basit..." diye bir not gönderdi, ardından imza krizi çözüldü.

Cumratesi günü Zürih'te Türkiye ile Ermenistan arasında yaşanan imza krizinde sorunu Amerikan Dışişleri Bakanı Hillary Clinton'un değil Rus tarafının çözdüğü ortaya atıldı.

Kommersant gazetesinin iddiasına göre, Rus heyetinde bulunan üst düzey bir diplomat, Clunton'un iki tarafı ikna etmeye çalıştığı sırada devreye Rusya Dışişleri Bakanı Sergey Lavrov'un girdiğini ve sorunu çözdüğünü öne sürdü.

Gazetenin haberine göre Hillary Clinton krizi çözmeye çalıştığı sırada Lavrov, Fransız Meslektaşı Kouchner ile Rusya-Almanya futbol maçını seyrediyordu. Bu sırada kriz çıktığını öğrendi. Ermeni Dışişleri Bakanı Nalbantyan'a atfen tek cümlelik bir not kaleme aldı. Notta, "Edvard, konuşmasız imza törenini kabul et. İmzayı at git, bu kadar basit..." ifadesine yer verdi. Bu mesajın altında Fransa Dışişleri Bakanı Javier Solana ve AB'yi temsil eden Slovenya Dışişleri Bakanı Samuel Ebogar da imza attı. Mesajı alan Nalbantyan da imzayı atmayı kabul etti.

(Vatan)

Dikkat! Yazılan yorumlar hiçbir şekilde sitenin görüş ve düşüncelerini yansıtmamaktadır. Yorumlar, yazan kişiyi bağlayıcı niteliktedir.