Irak'da Sancılı Seçim Süreci

Irak'da Sancılı Seçim Süreci

 

Irak parlamentosu daha önce birçok kez ertelenen seçim yasasını bir kez daha görüşmek üzere toplanıyor.

Seçim yasasının bu kadar gecikmesinde Arap ve Kürt siyasetçiler arasındaki Kerkük anlaşmazlığı etkili oldu.

Birleşmiş Milletler Irak Özel Temsilcisi Ad Melkert, konunun bu hafta çözülmesi gerektiğini, aksi takdirde 16 Ocak'taki genel seçimin ertelenmek zorunda kalabaliceğini belirtti.

Uzmanlara göre seçimin ertelenmesi, ülkedeki güvenlik durumunu olumsuz etkileyebileceği gibi, Amerika Birleşik Devletleri askerlerinin ülkeden çekilmesini de geciktirebilir.

Toplantı öncesi basına bilgi veren yetkililer, taraflar arasındaki görüş ayrılıklarının önemli ölçüde giderildiğini dile getirdi.

Toplantı öncesinde siyasi parti liderlerine yasa tasarısının son hali sunuldu.

Ancak tasarının ayrıntıları gizli tutuluyor.

Irak'ta seçim yasası tartışmaları, saldırıların arttığı günlerde gerçekleştiriliyor.

Bağdat'ta Pazar günkü saldırılarda ölenlerin sayısı 155'e yükseldi.

El Kaide ile bağlantılı olan bir grup, bugün yaptığı açıklama ile saldırıyı üstlendi.

Grup Ağustos ayında bakanlıklar civarında gerçekleştirilen ve 95 kişinin öldüğü saldırıyı da kendilerinin düzenlediğini duyurdu.

Öte yandan Irak Dışişleri Bakanı Hoşyar Zebari, komşularının Irak'ın istikrarına katkıda bulunma taahhütlerini yerine getirmediğini söyledi.

Zebari, bazı kanlı saldırıların sorumlusu olduğundan şüphelendikleri eski Baas partisi üyelerinin iadesi için Suriye ile müzakereye devam ettiklerini dile getirdi.

(BBC)

 

Dikkat! Yazılan yorumlar hiçbir şekilde sitenin görüş ve düşüncelerini yansıtmamaktadır. Yorumlar, yazan kişiyi bağlayıcı niteliktedir.