Irak ile Suriye İlişkileri Türkiye'nin Girişimiyle Sonunda Yumuşadı

Irak ile Suriye İlişkileri Türkiye'nin Girişimiyle Sonunda Yumuşadı

Bağdat’taki terör saldırıları nedeniyle gerilen Irak ile Suriye ilişkileri Türkiye’nin girişimleriyle yumuşadı.

Dışişleri Bakanı Ahmet Davutoğlu’nun gündeme getirdiği Türkiye - Suriye - Irak ortak güvenlik mekanizmasının kurulması için mutabakat sağlandı. Bu çerçevede, Suriye Devlet Başkanı Beşar Esad 16 Eylül’de, Irak Dışişleri Bakanı Hoşyar Zebari ise 17 Eylül’de İstanbul’a geliyor. Esad, AK Parti İstanbul İl Başkanlığı’nın vereceği iftar yemeğine katılacak. Zebari ve beraberindeki 9 Iraklı bakanla ise Türkiye -  Irak Stratejik İşbirliği Konseyi’nin, bakanlar düzeyindeki ilk toplantısı yapılacak. Diplomatik kaynaklar, ziyaretin amacı farklı olsa da, Irak heyetinin, Esad’ın beraberindeki yetkililerle bir araya gelme olasılığının bulunduğunu ancak henüz kesinleşmiş programın yapılmadığını dile getirdiler.

ANKARA TECRÜBELERİNİ PAYLAŞACAK

Davutoğlu’nun, Kahire’de Irak Dışişleri Bakanı Hoşyar Zebari, Suriye Dışişleri Bakanı Velid Muallim ve Arap Birliği Genel Sekreteri Amr Musa yaptığı dörtlü görüşmede, Suriye - Irak ilişkilerinin geliştirilmesi için Türkiye’nin aktif rol oynaması kararlaştırılmıştı. Terör örgütü PKK’ya karşı ABD - Irak - Türkiye arasında kurulan güvenlik mekanizmasına benzer yapıda planlanan mekanizmada, Türkiye’nin görevi, iki ülke arasındaki bilgi değişimine yardımcı olmak.

(Star)
Dikkat! Yazılan yorumlar hiçbir şekilde sitenin görüş ve düşüncelerini yansıtmamaktadır. Yorumlar, yazan kişiyi bağlayıcı niteliktedir.