Irak'taki depremin boyutları gün ağarınca ortaya çıktı

Irak'taki depremin boyutları gün ağarınca ortaya çıktı
Deprem, Türkiye'nin Doğu ve Güneydoğu Anadolu bölgesinde birçok şehir ile birlikte İran, Suriye, Kuveyt, Azerbaycan ve Birleşik Arap Emirlikleri ülkelerinde de hissedildi. Sağlık Bakanlığı, Adana ve Mersin hastanelerinin teyakkuza geçtiğini açıkladı.Büyüklüğü 7.3 olarak açıklanan depremde nedeniyle hem İran'dan hem de Irak'tan can kaybı haberleri geliyor.

İran devlet televizyonu, Irak sınırındaki Kirmanşah vilayetinde 207 kişinin hayatını kaybettiğini aktardı ve 1700'ün üzerinde de yaralı olduğunu bildirdi.Özellikle Kirmanşah eyaletinde bulunan Kasr-ı Şirin kentindeki binalarda büyük hasar olduğu ifade ediliyor. Duhok ve Erbil’in yanı sıra başkent Bağdat’ta da korkuya neden olan deprem, Bağdat’ta 20 saniye,diğer kentlerde ise daha uzun hissedildi. Irak-İran sınırında 00.33'te 4.8 büyüklüğünde bir deprem daha meydana geldi. Halk geceyi sokaklarda geçirdi.BBC Türkçe'nin aktardığına göre, Kirmanşah'taki bir diğer yerleşim yeri Serpol Zehap da depremde büyük hasar gören yerlerden. Fars Haber Ajansı, Serpol Zehap'ın tek hastanesinin depremde yıkıldığını, kentin tamamında elektriklerin kesildiğini aktarıyor.Kirmanşah ve çevresinde yıkılan binaların altında mahsur kalanları kurtarmak üzere bölgeye arama - kurtarma ekipleri sevk edildi.Süleymaniye çevresindeki köylerde büyük hasar olduğu belirtildi.Deprem bölgesindeki bazı ilçelerde elektrik kesintisinin devam ettiği kaydedildi.Enkaz kaldırma çalışmaları devam ederken, ölü sayısının artmasından endişe ediliyor.

 
Dikkat! Yazılan yorumlar hiçbir şekilde sitenin görüş ve düşüncelerini yansıtmamaktadır. Yorumlar, yazan kişiyi bağlayıcı niteliktedir.