İran: " Bağımsızlığımıza Dokunanı Pişman Ederiz !"

İran: " Bağımsızlığımıza Dokunanı Pişman Ederiz !"

Tahran dün uzun menzilli Şahap ve Siccil füzelerini başarılı şekilde denedi. Hava Kuvvetleri Komutanı Selami ise, “Saldırılara cevabımız yıkıcı olur” uyarısı yaptı.

İran Devrim Muhafızları Hava Kuvvetleri Komutanı Tuğgeneral Hüseyin Selami, “bütün tehditlere karşı hazır ve kararlı olduklarını” söyledi. Selami, Devrim Muhafızları Hava Kuvvetleri tarafından devam eden füze savunma tatbikatının savunma gücünü ve ülkenin caydırıcı gücünü artırmaya yönelik olduğunu belirtti. İranlı komutan, ABD ve İsrail tehditleriyle ilgili olarak, “Varlığımızı, bağımsızlığımızı, özgürlüğümüzü ve değerlerimizi tehdit edenlere karşı kesin, hızlı, yıkıcı ve pişman edici cevap vereceğiz” ifadesini kullandı. Tatbikatların mevcut düşman tehditleriyle ilgili olduğunu kaydeden Selami, “Bütün tehditlere karşı hazır ve kararlıyız” diye konuştu.

Şahap’lar denendi

İran’ın önceki gün  başlattığı füze savunma tatbikatının  dünkü aşamasında uzun menzilli füzelerin yeni versiyonları da denendi. İran devlet televizyonuna göre tatbikatın son merhalesinde iki bin kilometre menzilli “Şahap-3” ile “Siccil-1” füzeleri fırlatıldı.

Son teknoloji

İran füze teknolojisinin son ürünü olan iki bin kilometre menzilli, karadan karaya ve katı yakıtla çalışan “Siccil-1” füzesi 12 Kasım 2008’de başarıyla denenmişti. İran’ın yerli savunma gücünün en önemli bölümünü kısa, orta ve uzun menzilli “Fecr”, “Tonder”, “Hut”, “Şahin”, “Zilzal”, “Fatih”, “Gadr”, “Şahap” ve “Siccil” füzeleri oluşturuyor.

Tahran: Ulusal zaferimizin parçası

“Kutsal Savunma Haftası” etkinlikleri kapsamındaki yıllık planlı tatbikatın ilk aşamasında kısa menzilli “Fatih-110”, “Tonder-69” füzeleri ile “Zilzal” roketi ve dün geceki ikinci aşamada da 300 ila 700 kilometre menzilli “Şahap-1” ve “Şahap-2” füzeleri fırlatılmıştı. İran Cumhurbaşkanı Mahmud Ahmedinecad ise denemelerin ulusal bir zafer olduğunu söyledi.

İsrail yönetimi tedirgin oldu

Basra Körfezi ve Hürmüz Boğazı’nda geçen yıl yapılan tatbikatlarda, karadan karaya, karadan denize, denizden havaya orta, kısa ve uzun menzilli füzeler fırlatılmıştı.Tahran’ın elindeki uzun menzilli füzelerin vuruş alanında İsrail de bulunuyor. İsrail yönetimi ise İran’ın tatbikatından huzursuz olduğunu açıkladı.

(Yeniçağ) 

Dikkat! Yazılan yorumlar hiçbir şekilde sitenin görüş ve düşüncelerini yansıtmamaktadır. Yorumlar, yazan kişiyi bağlayıcı niteliktedir.