İran’da Kerrubi’nin Bürosu Kapatıldı

İran’da Kerrubi’nin Bürosu Kapatıldı

İran’da adli yetkililer, haziran ayında yapılan cumhurbaşkanlığı seçiminin adaylarından Mehdi Kerrubi’nin bürosunu kapattı.

ILNA haber ajansına konuşan Kerrubi’nin partisinden İsmail Gerami Moğaddam, dün öğle saatlerinde bazı adli yetkililerin Kerrubi’nin başkent Tahran’ın kuzeyindeki bürosuna gelerek bazı belge, disk, bilgisayar ve filmlere el koyduklarını söyledi.

Moğaddam, yetkililerin daha sonra Kerrubi ve ziyaretçilerinden binayı terk etmelerini istediğini, Kerrubi’nin bürosunun Tahran savcısının emriyle mühürlendiğini ifade etti.

Büro kapatılırken, son cumhurbaşkanlığı seçiminden sonra yapılan protestolarda gözaltına alınanlara hapiste yapıldığı öne sürülen işkenceyle ilgili araştırmalara ait belgelere de el konduğu ifade ediliyor.

Kerrubi’nin yardımcısı tutuklandı

Öte yandan İran’da önde gelen bir reformcu siyasetçi, evine yapılan baskınla tutuklandı. Kerrubi’nin yardımcılarından Murtaza Alviri, telefonla, “şu anda güvenlik ajanları tarafından götürüldüğünü” söyledi.

Parlamento’nun eski bir üyesi olan Alviri aynı zamanda seçimi protesto edenlerin öldürülmesini ve tutuklanmasını araştırmak için kurulmuş özel bir komitenin de üyesiydi. Alviri, kontrolden çıkan protesto gösterilerinde öldürülen ve tutuklanan vatandaşların bir listesini yapacağını açıklamıştı.

Reform yanlısı olan Hüccetülislam Kerrubi, 12 haziranda yapılan cumhurbaşkanlığı seçiminde en çok oy alanlar arasında dördüncü sıraya yerleşmişti. Kerrubi ayrıca seçimden sonra gözaltına alınan bazı reform yanlılarına tecavüz edildiğini ileri sürmüştü.

(Taraf) 
Dikkat! Yazılan yorumlar hiçbir şekilde sitenin görüş ve düşüncelerini yansıtmamaktadır. Yorumlar, yazan kişiyi bağlayıcı niteliktedir.