İran'dan 10 yeni nükleer tesis

İran'dan 10 yeni nükleer tesis

İran'ın yeni uranyum zenginleştirme tesisleri inşa etme kararı, Uluslararası Atom Enerjisi Kurumu (UAEK) yönetim kurulunun önceki günkü kararının hemen ardından geldi.

Yönetim kuruluna üye 35 ülkeden 34'ünün katıldığı oylamada, 3 aleyhte ve 6 çekimser oya karşılık 25 oyla kabul edilen kararda, İran'dan Fordo tesislerindeki uranyum zenginleştirme faaliyetlerini durdurması, yeni ve gizli tesis inşa planı olmadığını teyit etmesi ve bu konudaki BM Güvenlik Konseyinin kararlarına uyması talep ediliyor.

İran'ın UAEK'deki Daimi Temsilcisi Ali Asker Sultaniye, daha önceki değerlendirmesinde "UAEK'nin karar tasarısı, müzakerelerdeki olumlu havayı bozacak" ifadesini kullanmıştı.

Sultaniye, "Bizim açık mesajımız şudur: Bu karar tasarısının hiçbir etkisi olmayacak. Nükleer enerji faaliyetlerimiz bir saniye bile durmayacak" diye konuşmuştu.

İran Meclisi de bugünkü açık oturumunda karara tepki olarak UAEK ile işbirliği düzeyini düşürmesi için hükümeti göreve çağırmıştı.

290 milletvekilinden 226'sının imzasıyla okunan bildiride, "BM Güvenlik Konseyinin daimi üyeleri ve Almanya'dan oluşan '5 artı 1' ülkelerinin düşmanca ve siyasi tavırlarına karşı hükümet, UAEK ile işbirliği seviyesini azaltacak öneriyi meclise sunsun" denilmişti.

İran'ın nükleer enerji faaliyetlerinin hukuki açıdan sorun olmadığı ve UAEK'nin 21. raporunda da barışçıl çizgiden sapılmadığına işaret edildiği hatırlatılan bildiride, İran'ın nükleer dosyasının BM Güvenlik Konseyinden UAEK'ye gönderilmesi talebi yinelenmişti.

Meclisteki bazı üyelerin, Nükleer Silahların Yayılması Anlaşmasından (NPT) çekilme istekleri de basında yer almıştı.

Tahran yönetimi, Batılı ülkelerin aksine, nükleer enerji faaliyetlerinin UAEK denetiminde, NPT çerçevesinde ve barışçıl olduğunu vurguluyor.

ABD açıklamaya tepki gösterdi

ABD Dışişleri Bakanlığı, uranyum zenginleştirme faaliyetlerinin tamamen askıya alınması istenmesine rağmen 10 yeni nükleer tesis inşa edeceğini açıklayan İran'ın yeni bir ihlalde bulunduğunu açıkladı.

Bakanlık sözcüsü, İran'dan gelen haberin ardından yaptığı açıklamada, ''Projeyi hayata geçirmesi halinde İran'ın, yeni tesislerin inşası dahil bütün uranyum zenginleştirme faaliyetlerini askıya alması konusunda kendisinden istenenleri yerine getirmeyip, yeni bir ihlalde bulunmuş olacağını'' söyledi.

İngiltere'nin tepkisi

Birleşik Krallık, İran'ın 10 yeni nükleer tesis inşa edeceğini açıklamasını endişeyle karşıladığını açıkladı.

Birleşik Krallık Dışişleri Bakanlığı sözcüsü, İran'dan gelen açıklamayı ciddi endişeyle karşıladıklarını belirterek, bunun ayrıca BM Güvenlik Konseyi'nin kararlarının ihlali olacağını da kaydetti.

Bu arada, Beyaz Saray, İran'ın uluslararası endişelere bir yanıt vermek için fazla vaktinin kalmadığını açıkladı.

Beyaz Saray sözcüsü Robert Gibbs, ''İran'ın nükleer programıyla büyüyen endişelere bir yanıt vermesi için zaman azalıyor'' ifadesini kullandı. 
Dikkat! Yazılan yorumlar hiçbir şekilde sitenin görüş ve düşüncelerini yansıtmamaktadır. Yorumlar, yazan kişiyi bağlayıcı niteliktedir.