İran: Gösterilerin arkasında ABD ve İsrail var

İran: Gösterilerin arkasında ABD ve İsrail var

İran Cumhurbaşkanı Mahmud Ahmadinejad, Pazar günü başkent Tahran'da en az 8 kişinin öldüğü protesto gösterilerinin ardında Amerika ve İsrail'in olduğunu söyledi.

Mahmud Ahmadinejad gösterileri, ABD ve İsrail'in sahnelediği "tiksindirici bir tiyatro oyunu" olarak nitelendirdi.

Batılı güçleri, gösterileri kışkırtmakla suçlayan İran'ın Dışişleri Bakanı Manuçer Muttaki ise yaptığı son açıklamada İngiltere'yi uyardı.

Açıklamasında Muttaki, "Hükümet karşıtı göstericiler, birkaç ülkenin yaptığı mesnetsiz açıklamalalardan heyacana kapılmasın. İngiltere bu anlamsız açıklamalarından vazgeçmezse, ağzına yumruğu yiyecek" dedi.

İran emniyetinden ise ölümlere ilişkin yeni açıklamalar geldi ve reformcu lider Mir Hüseyin Musavi'nin yeğeninin bir araçtan açılan ateş sonucu öldüğü belirtildi.

Emniyetin açıklamasına göre, bir kişi üst geçitten düşmüş, bir diğeri bıçaklanmıştı. 2 kişiye araba çarptı, 2 kişinin de vücutlarına aldıkları darbeler yüzünden öldüğü belirlendi.

İranlı yetkililer cesetlerden birinin de bir uyuşturucu bağımlısına ait olduğunu duyurdu.

İran'da, Haziran ayında yapılan cumhurbaşkanlığı seçimlerinden bu yana protesto gösterileri düzenleniyor. Muhalifler, Cumhurbaşkanı Ahmedinejad'ın ikinci bir dönem için koltuğunu koruduğu seçimlerde hile yapıldığını iddia ediyor. Seçimlerin ardından düzenlenen protesto gösterilerinde çok sayıda kişi ölmüştü.

İran'da yetkililer, hafta sonundaki gösterilerden sonra önde gelen bir grup muhalifi gözaltına almıştı. Bu kişiler arasında, eski dışişleri bakanlarından İbrahim Yezdi ve insan hakları eylemcisi Emameddin Baghi de bulunuyor.

 


 

Dikkat! Yazılan yorumlar hiçbir şekilde sitenin görüş ve düşüncelerini yansıtmamaktadır. Yorumlar, yazan kişiyi bağlayıcı niteliktedir.