İran, Hazar Toplantısına Resmen İtiraz Etti

İran, Hazar Toplantısına Resmen İtiraz Etti

İran, Hazar Denizinin hukuki statüsünün belirlenmesiyle ilgili Kazakistan'ın başkenti Astana'da yapılacak olan ve kendisinin davet edilmediği dörtlü toplantıya resmen itiraz etti.

İran İslam Cumhuriyeti Dışişleri Bakanı Menuçehr Mutteki, Rusya, Kazakistan, Türkmenistan ve Azerbaycan'ın Tahran büyükelçilerini Dışişleri Bakanlığına çağırarak söz konusu toplantıya ilişkin itirazlarını iletti.

Hazar'a kıyısı olan ülkelerin tamamının daha önceki toplantılarda hazır bulunduğunu belirten Mutteki, İran olmaksızın sorunun ele alınmasını doğru bulmadıklarını belirtti.

Mutteki, Hazar'a kıyı diğer dört ülkenin dışişleri bakanlarına gönderdiği mektupta da ''Hazar'ın statüsünün belirlenebilmesi kıyı tüm ülkelerinin katılımını zorunlu kılıyor'' ifadesini kullandı.

Mutteki, taraflardan bir ya da birkaçının dışlanarak sorununun çözülemeyeceği, hatta telafisi zor yanlış anlaşılmalara neden olacağı uyarısında bulundu.

Tek taraflı harekete yol açacak eylemlerden kaçınılması gerektiğini kaydeden Mutteki, Kazak yetkililerin toplantıyı iptal etmelerini umduklarını belirtti.

(Irna)   
Dikkat! Yazılan yorumlar hiçbir şekilde sitenin görüş ve düşüncelerini yansıtmamaktadır. Yorumlar, yazan kişiyi bağlayıcı niteliktedir.