İran'ın batısında arka arkaya saldırılar

İran'ın batısında arka arkaya saldırılar

Haberiniz.com- İran’da, PJAK’ın etkili olduğu bölgelerde İranlı yetkililere saldırılar artıyor. Özellikle Sine şehrinde, son haftalarda 6 İranlı yetkili saldırıların hedefi oldu. Son olarak geçtiğimiz hafta sonu Sine'de İl Meclisi üyesi Mehdi Tekhfiroz, uğradığı silahlı saldırı sonucu ağır yaralandı. Tekhfiroz'un sağlık durumunun ciddiyetini koruduğu bildirildi.

Geçtiğimiz hafta da Sine'de bir hakim silahlı saldırının hedefi oldu. Kimliği açıklanmayan hakimin akıbetinin ne olduğu konusunda ise herhangi bir bilgi alınamadı.

 

Sine’de gerçekleşen diğer olaylar ise şöyle:

 

- İran'da Filistinlilerle dayanışma günü olan Kudüs Gününden bir gün önce de Sine'de Muhammed Şeyhülislam adlı bir hakim uğradığı silahlı saldırı sonucunda öldürüldü.

 

- Yine Sine'de İran rejimi yanlısı vaazlarıyla tanınan Mamoste Burhan Ali adlı bir imam da kimliği belirsiz kişiler tarafından öldürüldü. Geçtiğimiz Salı günü yaşanan olayın failleri henüz bulunamadı.

 

- Sine'de görev yapan bir diğer hakim Hasan Davtalab da 16 Eylül günü silahlı saldırıya uğradı. Boynundan yaralanan Davtalab hastaneye kaldırıldı. Davtalab'ın sağlık durumunun ciddi olduğu haber veriliyor.

 

Davtalab bundan kısa bir süre önce rejim karşıtlığı yaptığı iddiasıyla 10 yıl hapse mahkum edilen Eyüb Ganji'nin yerine göreve başlamıştı.

 

- Davtalab suikastından bir gün önce de Sine'nin dış mahallelerinden birinde adı açıklanmayan bir hakime yönelik bir suikast gerçekleştirildi. Olayda yaralanan hakimin durumunun oldukça ağır olduğu bildirildi.

 

Bu gelişmeler üzerine İran ordusunun Sine'ye çok sayıda asker ve korucu sevk ettiği ve şehirde devriyelerin sıklaştırıldığı haber verildi.
Dikkat! Yazılan yorumlar hiçbir şekilde sitenin görüş ve düşüncelerini yansıtmamaktadır. Yorumlar, yazan kişiyi bağlayıcı niteliktedir.