İran Resti Çekti!

İran Resti Çekti!

Bir adım bile geri atmayacağız

İran Cumhurbaşkanı Mahmud Ahmedinecad, bir grup savaş gazisiyle görüşmesinde yaptığı konuşmada, nükleer enerji faaliyetlerine ve Batılı ülkelerle ilişkilere değindi. Batılı ülkelerin, nükleer enerji programından dolayı İran’a karşı izledikleri politikaları eleştiren ve bu ülkelere seslenen Ahmedinecad, “Birileri, suçlama, hakaret, nezaketsizlik ve yalanla İran’ı devrimin değerlerinden geri adım atmaya zorlayacağını düşünüyorsa büyük yanlış yapıyor” ifadesini kullandı. Ahmedinecad, Batılı ülkelerin yeni yaptırım tehditleriyle ilgili olarak da “Tüm baskılara karşı kendimizi hazırlıyoruz. Haklarımızdan ve değerlerimizden bir adım bile geri atmayacağız. Böyle düşünenler hesap hatası yapıyor.” dedi. BM Güvenlik Konseyinin daimi üyeleri ve Almanya’dan oluşan 5 artı 1 ülkeleri, Tahran yönetiminden nükleer müzakere talebine olumlu cevap vermelerini istemişti.

Batı’nın ayak oyunları

Batılı ülkeler, nükleer enerji faaliyetlerini askıya almaması durumunda İran’a karşı yeni yaptırımların gündeme geleceğini açıklamıştı. Tahran yönetimi ise nükleer enerji dosyasının kapandığını ve nükleer bir güç olduğu gerçeğinin kabul edilmesini istiyor. Bu arada, İran’ın Batı ile müzakereleri de kapsayan güncelleştirilmiş yeni öneri paketinin bir hafta içinde açıklanması bekleniyor.

Tüm dünyaya gösterdik

İran Cumhurbaşkanı Mahmud Ahmedinecad, seçimler sonrası ülke genelinde provoke edilen olaylarda İngiltere ve Amerikan ajanların rol aldığına da dikkat çekerek “Ulusal bütünlüğümüzü yıkmak isteyenleri yargıladık ve başta Amerika olmak üzere tüm dünyaya boyun eğmeyeceğimizi gösterdik” yorumunu yaptı.

Baskılara sert tepki

Cumhurbaşkanı Mahmud Ahmedinecad, önceki gün ülkesine ziyarette bulunan Venezuela Devlet Başkanı Hugo Chavez ile görüşmüş, liderlerin ortak basın açıklamasında Tahran’a yönelik uluslararası baskıların kabul edilemez olduğu yönünde beyanlarda bulunulmuştu. İran’ın Uluslararası Atom Enerjisi Kurumu Temsilcisi Ali Asker Sultaniye ise ülkesinin nükleer çalışmalarının barışçıl olduğunu, Amerika’nın sahte belgeler ve suçlamalarla kendilerini sindirmek için her yola başvurduğuna vurgu yapmıştı.

(Yeniçağ) 
Dikkat! Yazılan yorumlar hiçbir şekilde sitenin görüş ve düşüncelerini yansıtmamaktadır. Yorumlar, yazan kişiyi bağlayıcı niteliktedir.