İran Yaptırım Sökmez Dedi

İran Yaptırım Sökmez Dedi

 

Kaşkavi, haftalık olağan basın toplantısında İran'ın nükleer enerji faaliyetleri ve Batılı ülkelerin uyguladığı yaptırımlar konusunda açıklamalarda bulundu.

 

İran'a yönelik yaptırımların ağırlaştırılması tehdidini değerlendiren Kaşkavi, "İran'a yönelik yaptırım siyaseti yenilgiye uğramıştır. İran'ı yasal haklarından vazgeçiremezler" ifadesini kullandı.

 

"İran halkı, aleyhindeki siyasetlere karşı direnecektir" diyen Kaşkavi, Batılı ülkelerden fırsatlar değerlendirmesini ve İran ile işbirliğini geliştirecek bir politika izlemesini istedi.

 

Kaşkavi, "nükleer enerji faaliyetlerini sürdüreceklerini" belirtti ve Uluslararası Atom Enerjisi Kurumu (UAEK) ile işbirliğine devam edeceklerini kaydetti.

 

Sözcü Kaşkavi, UAEK'nin yakında açıklanması beklenen İran raporuyla ilgili olarak da "Kurumdan, siyasi içerikli rapor hazırlamamasını ve yasal sorumluluklarının gereğini yapmasını" istedi.

 

Bu arada UAEK, İran'ın nükleer enerji faaliyetleriyle ilgili son raporunu açıklamaya hazırlanırken, ABD, Rusya, Çin, Fransa ve İngiltere'den oluşan BM Güvenlik Konseyi daimi üyeleri ile Almanya'nın oluşturduğu "5 artı 1 ülkelerinin"de aynı gündemle eylülün ilk haftasında bir araya gelecekleri belirtildi.

 

(aktifhaber)

Dikkat! Yazılan yorumlar hiçbir şekilde sitenin görüş ve düşüncelerini yansıtmamaktadır. Yorumlar, yazan kişiyi bağlayıcı niteliktedir.