İran Yeni Santrifüjler Geliştirdiğini Açıkladı

İran Yeni Santrifüjler Geliştirdiğini Açıkladı

Santrifüjler hem nükleer enerji hem de nükleer silah üretiminde kullanılabiliyor.

Açıklamayı yapan İran Atom Enerjisi Örgütü Başkanı Ali Ekber Salihi, yeni santrifüjlerin testinin sürdüğünü belirtti ancak Natanz nükleer santralinde ne zaman üretime geçeceklerini söylemedi.

Salihi bu yeni santrifüjlerin eski modellerden beş kat daha fazla uranyum zenginleştirme kapasitesine sahip olduğunu ve bu kapasiteyi 10 katına çıkarmayı düşündüklerini sözlerine ekledi.

Tahran'ın bu adımı, İran'ın nükleer programı hakkında gelecek hafta yapılacak çok taraflı görüşmelerin hemen öncesine rastlıyor.

Güvenlik Konseyi'nin beş üyesi ile Almanya'nın da katılacağı görüşmelerin 1 Ekim'de Cenevre'de yapılması planlanıyor.

İki yıldır bekleniyordu

BBC muhabiri Jon Leyne, İran'ın bu teknoloji üzerinde çalıştığının iki yıldır bilindiğini söylüyor.Bu açıklamanın yeni görüşmelerden birkaç gün önceye rastlaması, bir tür meydan okuma ya da pazarlıklarda kozlarını artırma çabası olarak görülebilir.

Bu arada İsrail Başbakanı Binyamin Netanyahu, nükleer programı konusunda İran'a baskı yapmak için zamanın uygun olduğunu söyledi.

Netanyahu, CNN televizyonunda yayımlanan mülakatında İran hükümetinin düşünülenden daha zayıf olduğunu ve halk desteği bulamadığını öne sürdü.

(BBC) 
Dikkat! Yazılan yorumlar hiçbir şekilde sitenin görüş ve düşüncelerini yansıtmamaktadır. Yorumlar, yazan kişiyi bağlayıcı niteliktedir.