İran'da 10 bin mahkuma af kararı

İran'da 10 bin mahkuma af kararı
İran dini lideri Ali Hamaney'in onayıyla Nevruz Bayramı ve koronavirüs  nedeniyle 10 bin mahkum için daha af çıkarıldığı bildirildi.
 

İran Yargı Erki Sözcüsü Gulam Hüseyin İsmaili, devlet televizyonuna yaptığı açıklamada, Nevruz Bayramı vesilesiyle ve Hamaney'in onayıyla 10 bin mahkuma af çıkarıldığını söyledi. Ayrıca ilk kez, beş yıldan az hapis cezası alan siyasi tutuklular af kapsamında serbest bırakılacak.

İsmaili, önceki kararlarda ceza indirimine gidildiği ve mahkumların cezaevinde kalmaya devam ettiğini, ancak alınan son kararla 10 bin kişinin serbest kalacağını ifade etti.

Yargı Erki Sözcüsü, bu mahkumlardan bazılarının yeni tip koronavirüs (Covid-19) tedbirleri kapsamında evlerine gönderildiğini ve bunların bir daha cezaevine dönmeyeceklerini belirtti.

İran Sağlık Bakanlığı, dün itibarıyla ülkede Covid-19 kaynaklı can kaybının bin 135'e yükseldiğini, vaka sayısının ise 17 bin 361 olduğunu açıklamıştı.

 
 
Dikkat! Yazılan yorumlar hiçbir şekilde sitenin görüş ve düşüncelerini yansıtmamaktadır. Yorumlar, yazan kişiyi bağlayıcı niteliktedir.