İran'da halk oy vermeye başladı

İran'da halk oy vermeye başladı
İran'da 11'inci Dönem Meclis Seçimleri için oy verme süreci  başladı. 290 sandalyenin bulunduğu meclisteki milletvekillerini seçmek için 57 milyon 918 bin seçmen, 208 seçim bölgesinde kurulan 55 bin sandıkta oy kullanıyor. Oy verme süreci TSİ 17.30'a kadar devam edecek. İran Seçim Merkezi gerekli görülmesi halinde bu süreyi 24.00'e kadar uzatabilecek.  Seçimlere katılmak için başvuruda bulunan 16 bin 33 kişiden 7 bin 148’inin adaylığı onaylandı. Buna göre, 290 sandalyelik meclisteki her bir sandalye için 24 aday yarışıyor.

Başkent Tahran 35 milletvekiliyle meclise en fazla vekil gönderecek eyalet olurken, Elburz, İlam, Kum ve Kohgiluye-Buyer Ahmed eyaletlerinden ise 3'er milletvekili seçilecek. İranlı seçmenler, meclis seçimlerinin yanı sıra 5'inci Dönem Uzmanlar Meclisi ara seçimleri için de oy kullanıyor. Ülkede 2 milyon 931 bin 716 kişinin ilk defa oy kullanacağı seçimle ilgili ilk sonuçların yarın sabahtan itibaren açıklanmaya başlayacağı belirtildi.
 
Anayasayı Koruyucular Konseyi'nin aday olmak isteyen bir çok muhalif ismi veto etmesinin ardından, uzmanlar sonuçlardan çok katılım oranının halihazırdaki yönetime olan destek konusunda ayırt edici olacağını ileri sürdü. 
 
Hamaney oy verme işlemi sonrasında, "İran'ın milli çıkarlarını önemseyen herkes seçime katılmalı" sözlerini kullandı.

Seçimlerde aday olmak için başvuran adaylardan bir çoğunun Anayasayı Koruyucular Konseyi tarafından veto edilmesinden dolayı, özellikle reformist kanada mensup seçmenin "seçimle bir şeylerin değişeceğine dair beklentisinin azalması" nedeniyle katılımın düşük olacağı öngörülüyor.
 

 

 
Dikkat! Yazılan yorumlar hiçbir şekilde sitenin görüş ve düşüncelerini yansıtmamaktadır. Yorumlar, yazan kişiyi bağlayıcı niteliktedir.