Irkçı Sarrazin'e tepkiler büyüyor

Irkçı Sarrazin'e tepkiler büyüyor

Alman Merkez Bankası Yönetim Kurulu üyesi Thilo Sarrazin'in, Berlin Duvarı'nın yıkılışının 20'nci yıldönümü nedeniyle verdiği röportajda özellikle Türkler ve Araplar ile ilgili kullandığı ifadeler büyük tepkiye yol açtı. Almanya’daki Türk ve Arap göçmenlere yönelik aşağılayıcı sözleri nedeniyle büyük tepki çeken Sarrazin üzerinde istifa baskısı artıyor.

 

Almanya Merkez Bankası Başkanı Axel Weber hafta sonunda yaptığı açıklamada, dolaylı olarak Sarrazin ile “yollarını ayırabilecekleri” mesajı vermişti. Almanya’daki pek çok Türk Derneği ve politikacıdan da Alman Merkez Bankası’nın Sarrazin ile yollarını ayırması gerektiği yönünde açıklamalar geldi. Sarrazin, geçen hafta ''Lettre International'' adlı kültür dergisine verdiği röportajda Berlin'in birçok sorununun kökeninde göçmenlerin olduğunu öne sürmüş ve “Yanlış politikalardan dolayı sayıları artan bu kentteki Türk ve Arapların büyük çoğunluğunun manavlıktan başka üretim işlevi yok'' demişti.

 

Özdemir’den dolaylı istifa çağrısı

 

Alman Yeşiller/ Birlik 90 Partisi Eş Başkanı Cem Özdemir, Sarrazin’e dolaylı yoldan istifa çağrısı yaptı. Özdemir, "Şayet böyle bir hatayı ben yapmış olsaydım, bunun sonucunda partimde barınamazdım" şeklinde konuştu. Sosyal Demokrat Parti'nin (SPD) eski Avrupa Parlamentosu milletvekili Vural Öger de Özdemir ile aynı görüşü paylaştığını belirtti: 

“Ben istifa etmesi konusunda üç gün önce Sosyal Demokrat Parti başkanına yazı yazdım. Alman Bundesbank’a bir yazı yolladım kendisinin istifa etmesi gerektiğini içeren. Çok ciddi bir pozisyon Alman Merkez Bankası’nın Yönetim Kurulu’nda olması. Bunun istifa etmesi gerekiyor. Eğer o müessese kendi prestijini, kendi onurunu muhafaza etmek istiyorsa, böyle densiz bir laf eden insandan ayrılması gerekir.”

 

Uyum çabalarına darbe

 

Sarrazin, Berlin - Brandenburg Eyaleti'ndeki Maliye Bakanlığı görevinden Mayıs ayında Federal Merkez Bankası Yönetim Kurulu üyeliğine geçmişti. “Özelikle Sosyal Demokrat Parti’de görev yapmış bir kişinin bilhassa kendilerinden oy aldığı kesime karşı bu tarz açıklamalar yapmasının kendisini çok şaşırttığı” belirten Öger, bu söylemlerin uyum sürecine zarar verdiğini ifade etti:

 

“Zaten bir önyargılar oluşmuş durumda. Yani Türk kesiminde de artık önyargılar var buradaki Almanlara karşı. Bu tip laflarla, Türkler daha kendilerini geri çekerler. Paralel toplumlar oluşur ki hiç kimsenin istemediği. Bu çok mesuliyetsiz, sorumsuz bir söylem. Bu, buradaki Türk toplumunu çok rendice etmiştir ve uyum sürecine de çok büyük aksama getirmiştir.”

 

NPD’ye benzetildi

 

Sarrazin’in açıklamalarının  “maksadını aştığını” öne sürerek özür dilemesi de fayda etmedi. Federal Meclis İçişleri Komisyonu Başkanı Sebastian Edathy, Thilo Sarrazin'i sert dille eleştirerek istifaya çağırdı. Sosyal Demokrat Edathy, "Kölner Stadt Anzeiger" gazetesine verdiği demeçte, Sarrazin'in sözlerinin ırkçı nitelikte olduğunu belirterek, bu tür sözleri sadece aşırı sağcı Nasyonal Demokrat Parti'den (NPD) duyduğunu ifade etti.

 

“Bu adam aklını kaçırmış olmalı“

 

Sarrazin'e Avrupalı parlamenterlerden de tepki geldi. Yeşiller Partisi'nin Avrupa Parlamentosu Üyesi Daniel Cohn-Bendit, Sarrazin'in söylemlerini “saçmalık” olarak nitelendirdi:

 

"Çıldırmış. Bu adam aklını  kaçırmış olmalı. Sorunları gerektiği gibi adlandırmak gerekir. Örneğin Kosovalılarla karşılaştırma yapmak, Türkler'in doğum oranıyla, Almanya’yı kapladığını söylemek saçma. Herkes örneğin Türk ailelerin çocuk sayısının yıllar içinde gerilediğini bilir. Yani belirli bir refah düzeyiyle ile birlikte bazı şeyler değişiyor. Dolayısıyla bu bir saçmalık. Ayrıca da bir problem çünkü sorunlar doğru bir şekilde tespit edilemediğinden yanlış tartışmalar yapılıyor. Bay Sarrazin, mevcut sorunlar üzerinde düşüncesiz bir üslup kullanarak, bu sorunların üzerinde tartışılmasını da imkânsız kılıyor.”
Dikkat! Yazılan yorumlar hiçbir şekilde sitenin görüş ve düşüncelerini yansıtmamaktadır. Yorumlar, yazan kişiyi bağlayıcı niteliktedir.